Článek
„Navrhuji, abychom jednali i po 19. a po 21. hodině,“ přednesl na plénu na úvod úterní schůze Benda.
Návrh ale neprosadil. Při prvním hlasování bylo 75 poslanců koalice pro a 75 opozičních proti. Hlasovací kvórum, které je potřebné pro přijetí návrhu, přitom bylo 77.
Hlasování okamžitě zpochybnil zástupce ODS Pavel Žáček, který hlasoval pro, ale na záznamu měl proti. Zákonodárci tak hlasovali znovu, ale ani napodruhé si vládní koalice nepohlídala většinu a jednání do noci se jí prohlasovat nepodařilo.
Pro bylo 78 zákonodárců a proti 77. Hlasovací kvórum bylo při druhém hlasování 79, protože počet zákonodárců v sále se zvýšil.
Vláda by měla okamžitě odstoupit, přisadil si Babiš
Okamura: Nechodíte do práce
Koalici za to okamžitě zkritizoval šéf SPD Tomio Okamura. „Koaliční poslanci nechodí ani první den Sněmovny do práce. To je neuvěřitelné. Sami navrhujete návrh, a když se o něm pak hlasuje, neprojde, protože koaliční poslanci nejsou v práci,“ kroutil hlavou na plénu.
Někteří zástupci koalice, kteří se nezúčastnili hlasování, ale ve Sněmovně jsou. Na hlasování nestihli doběhnout z jiných částí budovy.
„Stane se, že poslanci mají různé tiskové konference, rozhovory s novináři a jednání, a nejsou dostatečně pozorní při začátku schůze,“ komentoval pro Novinky Benda.
Jednání do půlnoci kolice chce, aby stihla projednat aspoň šest bodů a obává se opozičních obstrukcí.
Zhruba o půl šesté večer se pokusil prosadit prodloužení jednání do půlnoci po dohodě pětikoalice předseda poslaneckého klubu STAN Jozef Cogan. Když však vznesl návrh na jednání po 19. a 21. hodině, odpovědí mu byl hlasitý nesouhlas z poslaneckých lavic a upozornění řídící schůze Kláry Dostálové (ANO), že o tom již poslanci hlasovali. Po krátké pauze na vyjasnění pravidel Cogan navrhnul jednání alespoň do 21. hodiny. Sněmovna to podpořila.
Prvním řádným bodem jednacího dne by měl být podle koaličních představ plán zahraničních misí české armády pro příští rok. Vládní návrh obsahuje také prodloužení mandátu pro výcvik ukrajinských vojáků v Česku až do konce příštího roku. Dosud v Česku armáda vycvičila zhruba 2700 ukrajinských vojáků a v Polsku se podílela na výcviku dalších 500.
Sněmovna by v úterý také měla projednat v úvodním kole novelu vodního zákona, jejímž cílem je snížení rizika havárií na vodách a v případě, že se stanou, upřesnit pravomoci při likvidaci následků.
V prvním čtení je také předloha o ochraně zemědělského půdního fondu, podle které by na nejkvalitnější půdě nesměla vznikat velká nákupní a logistická centra ani fotovoltaické elektrárny.