Článek
„Je dobře, že pan prezident vyslechl moje argumenty a po našem jednání podepsal zákon, který napravuje nespravedlnosti v důchodovém systému a napomáhá ozdravení veřejných financí. Jsem přesvědčen, ze jednáme odpovědně ve prospěch českých občanů a jejich dobré budoucnosti,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS).
Podobně se vyjádřil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Vítám rozhodnutí prezidenta Pavla podepsat novelu o důchodovém pojištění. Jako vláda chceme těmito změnami především docílit toho, aby důstojné důchody pobírala nejen současná, ale i budoucí generace. Jsme zodpovědní za udržitelnost důchodového systému. Podle toho jednáme,“ podpořil rozhodnutí prezidenta.
Vítám rozhodnutí @prezidentpavel podepsat novelu o důchodovém pojištění. Jako vláda chceme těmito změnami především docílit toho, aby důstojné důchody pobírala nejen současná, ale i budoucí generace. Jsme zodpovědní za udržitelnost důchodového systému. Podle toho jednáme.
— Marian Jurečka (@MJureka) September 1, 2023
Prezident s podpisem otálel a kabinet tak napínal. Ve čtvrtek večer pak novinářům skrz svoji mluvčí Markétu Řehákovou vzkázal, že novelu zatím nepodepsal ani nevetoval. Zbrzdil tím ale termín, od kdy bude účinná. Aby totiž platila od 1. září, měla vyjít ve Sbírce zákonů nejpozději ve čtvrtek. Účinnost zákona se tím tedy o měsíc posune.
„Vítám rozhodnutí prezidenta republiky nevetovat a podepsat novelu zákona o důchodovém pojištění. Omezit nadužívané předčasné odchody do penze je potřebné jak z hlediska udržitelnosti penzijního systému, tak z hlediska napjatého trhu práce. Stejně nezbytné je upravit ve vysokoinflačním prostředí způsob valorizace penzí. Je to dobrý posun pozitivním směrem. Nicméně i tak musí změny v průběžném systému penzí v budoucnu pokračovat a být hlubší, demografický trend je neúprosný,“ uvedl v podobném duchu místopředseda Sněmovny Jan Skopeček.
Pavel připomíná chytrou horákyni
Počítání Pavla zkritizovala opozice. Pokud měl prezident skutečně výhrady k penzijní novele, očekávala by šéfka poslanců opozičního hnutí ANO Alena Schillerová, že najde odvahu ji vetovat. ČTK sdělila, že ji postup hlavy státu zklamal.
„Pokud měl pan prezident skutečně výhrady, očekávala bych, že bude mít odvahu a ten zákon vetuje. Takhle mi jeho postup připomíná ‚chytrou horákyni‘,“ uvedla. Stejně jako u podobného rozhodnutí prezidenta v případě omezení červnové mimořádné valorizace důchodů se nemůže Schillerová zbavit dojmu, že hlavním motivem je nikoho nenaštvat. „Až nakonec naštve úplně všechny,“ míní.
Ombudsman Stanislav Křeček přivítal komentář, který prezident Petr Pavel připojil k informaci o podpisu zákona o důchodovém pojištění. „Vítám, že pan prezident sdílí můj kritický pohled na okamžitou platnost změn v předčasných důchodech. Zároveň chápu důvody, které jej vedly k podpisu zákona. To, že svůj podpis připojil až dnes, počátkem září, vnímám jako vstřícný krok vůči těm, kteří by v nejbližším měsíci dosavadní podmínky pro odchod do předčasného důchodu splnili. Ti nyní mají možnost o předčasný důchod požádat ještě podle původních pravidel,“ řekl ombudsman Stanislav Křeček.
Zcela asociální, hodnotí Okamura
Podle šéfa hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury hlava státu letos již podruhé zcela asociálně podpořila vládní zákon snižující reálné důchody.
Okamura uvedl, že SPD je proti snižování důchodů i zhoršování podmínek pro předčasné důchody. „Prezident Pavel svým podpisem letos již podruhé zcela asociálně podpořil zákon Fialovy vlády, kterým vláda markantně snižuje reálné důchody. Vláda navíc také zásadně zhoršuje možnost odchodu do předčasného důchodu,“ sdělil Okamura ČTK.