Článek
Koalice Stačilo!, kterou tvoří komunisté a Česká strana národně sociální, získala v Libereckém kraji 4,99 procenta hlasů. Její zástupci napadli volby už u Krajského soudu v Liberci s tím, že by se měly přepočítat hlasy alespoň v některých okrscích. K soudu předložili i čestná prohlášení několika voličů o údajných chybách komisí při sčítání hlasů.
Krajský soud však dospěl k závěru, že předložená čestná prohlášení nepředstavují dostatečně významnou indicii, která by mohla vyvrátit presumpci správnosti vyhlášených výsledků voleb. Poukázal také na zásadní roli okrskových volebních komisí při zajišťování zákonného průběhu hlasování a zjišťování výsledků voleb.
Koalice se pak obrátila na Ústavní soud a senát se soudcem zpravodajem Tomášem Langáškem jejím argumentům popřál sluchu.
Babiš kolem sebe kope, že neotočil. Tak tady je slovo od slova jeho otočka s komunisty
„Předložená čestná prohlášení byla dostatečným důvodem pro přezkum volební dokumentace z těch volebních okrsků, jichž se přímo týkala. A s ohledem na nízký počet hlasů, jež stěžovatelce stačily k překonání pětiprocentní volební klauzule, nebylo možné dopředu vyloučit, že by tento přezkum nemohl vést k vyhovění volební stížnosti,“ konstatoval Langášek.
„Stěžovatelka v řízení před krajským soudem jakožto soudem volebním předložila dostatečně závažnou indicii způsobilou vyvrátit presumpci správnosti vyhlášených výsledků voleb. Krajský soud měl tedy přezkoumat volební dokumentaci z oněch pěti okrsků, kterých se tato indicie přímo týkala. Tím, že takto nepostupoval, porušil krajský soudu stěžovatelčino právo na soudní ochranu,“ dodal Langášek.
Bude se kontrolovat pět okrsků
Případ se tak vrací zpět k libereckému krajskému soudu. „Krajský soud ověří z volební dokumentace v pěti okrscích, kterých se týkají ona čestná prohlášení, zda v těchto okrscích byly správně sečteny hlasy. Vzhledem k malému rozdílu na úrovni celého kraje je možné, že výsledky z těchto pěti okrsků změní celkový výsledek,“ řekl po jednání novinářům soudce Langášek.
Podle Langáška by koalice Stačilo!, v případě že by uspěla u krajského soudu, mohla teoreticky získat dva mandáty na úkor Starostů pro Liberecký kraj a Spolu. Langášek ale zdůraznil, že Ústavní soud neprováděl vlastní přepočet. Vládnoucí koalice na Liberecku má 25 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu.
Připomněli zločiny komunismu
Ačkoli koalice Stačilo! uspěla, Ústavní soud se pozastavil nad částí její argumentace, v níž si stěžovala, že byla prý rozhodnutím libereckého krajského soudu postižena za historické křivdy, s nimiž podle svých tvrzení nemá nic společného.
„Tyto stesky jsou zcela neopodstatněné a nemístné, nic takového z napadeného rozhodnutí (krajského soudu) neplyne, naopak je to sama stěžovatelka, kdo tuto nepodloženou domněnku konstruuje a připomíná zločiny ideové předchůdkyně jedné z politických stran sdružených v koalici,“ sjel Langášek přísným pohledem zástupkyni koalice a advokáta Sergeje Zaripova.
„Tento nález představuje precedens, který umožnuje občanům kontrolovat výsledky voleb,“ okomentoval Zaripov verdikt Ústavního soudu.