Hlavní obsah

Koalice Spolu má problém: ANO jí chce ve Sněmovně zakázat rozdělení do tří klubů

Koalice Spolu může po podzimních volbách do Sněmovny čelit vážnému problému. Pokud ANO vyhraje, chce jí zakázat, aby se ve Sněmovně rozdělila na poslanecké kluby ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Pro koalici by to znamenalo citelný zásah do jejích práv, přišla by o část poslanců s přednostním právem, funkce, za které jsou příplatky i prostory. Podle ústavního právníka Ondřeje Preusse by však nejspíš našla zastání u Ústavního soudu.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Na snímku předsedové stran koalice Spolu Petr Fiala (ODS), Marek Výborný (KDU-ČSL) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Článek

„Uděláme vše, aby k rozdělení Spolu na poslanecké kluby nedošlo. Nejde o Spolu, ale o princip. Pokud kandidují (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) společně, je fér, aby to tak bylo i po volbách,“ řekl Novinkám místopředseda ANO a Sněmovny Karel Havlíček.

ODS, TOP 09 a KDU-ČSL kandidovaly jako Spolu už ve volbách 2021, tehdy si strany vlastní kluby prosadily, stejně jako Piráti a STAN, kteří kandidovali v koalici PirSTAN. Jednací řád Sněmovny podle Havlíčka nedává jasný postup. „Pětikoalice si to prosadila, ale my pochybnosti máme,“ poznamenal.

V jednacím řádu Sněmovny stojí: „K ustavení poslaneckého klubu na začátku nového volebního období jsou oprávněni poslanci zvolení do Sněmovny za samostatně kandidující politickou stranu. K ustavení klubu podle věty první je třeba nejméně tří poslanců.“

Vítězství ANO, nebo reparát Fialovy vlády? Česko čeká těžký volební rok

Domácí

Dokument doplňuje, že v průběhu volebního období může být ustaven nový poslanecký klub, složený z poslanců příslušných k jiné politické straně, než za jakou byli zvoleni. K tomu je však třeba nejméně deseti poslanců.

Pokud bude příští většina ve Sněmovně bránit ODS, TOP 09 a KDU-ČSL založit si kluby, obrátí se Spolu zřejmě na soud.

„Sněmovna může ledacos, může se usnést, že se nebudou uznávat přednostní práva, ale toto si myslím, že by směřovalo k Ústavnímu soudu,“ řekl Novinkám předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Připomněl, že kandidatura trojkoalice s sebou přináší vyšší rizika, musí totiž pro vstup do Sněmovny získat alespoň 11 procent hlasů voličů, zatímco pro politické strany platí hranice pěti procent.

Preuss: ANO by muselo změnit zákon

Aby mohlo ANO plán prosadit, muselo by podle Preusse změnit jednací řád Sněmovny. „Poslanecké kluby se však ustavují na začátku volebního období, tedy předtím, než by ANO schválilo nový zákon. To by pak těm stranám chtělo ANO po změně řádu kluby rušit?“ podivil se ústavní právník.

„Dovedu si však přestavit, že by ANO změnilo úpravu tak, aby i na začátku volebního období bylo zapotřebí k ustavení klubu 10 poslanců, jako to bývalo dřív. Je otázka, jestli budou mít strany Spolu po příštích volbách každá tolik zákonodárců,“ dodal.

Podle Preusse by se omezení sdružovat se v klubech dotklo práv samotných poslanců. „Mají právo se sdružovat podle svých hodnotových preferencí. To by u Ústavního soudu mohlo narazit,“ dodal.

Změna by strany a jejich politiky poškodila i finančně. Každý klub má totiž předsedu a místopředsedy, za funkce jsou desetitisícové příplatky měsíčně. Klub má také ve Sněmovně vyhrazeny prostory, v závislosti na velikost dostává příspěvek na úhradu nákladů.

V neposlední řadě by ztráta klubů vedla k omezení řečnických práv, přednostní hlas mají totiž jen předsedové stran a klubů.

Vystrašit své voliče. Obavy budou v kampani vířit vládní i opoziční strany

Parlamentní volby

Související články

Výběr článků

Načítám