Článek
Šlo přitom o první zasedání sněmovního výboru poté, co koalice ve Sněmovně silou protlačila změnu počtu členů ve výborech tak, aby v nich měli občanští demokraté, lidovci a zelení většinu. To šéf frakce ODS Petr Tluchoř zdůvodnil slovy, že stejný počet koaličních i opozičních poslanců ve výborech často znemožňuje přijetí jakéhokoli usnesení a výbory tak blokuje.
Úterního jednání zahraničního výboru se však od začátku účastnil pouze jediný koaliční poslanec, a to jeho místopředseda Tomáš Dub (ODS). Později, na jednání o Lisabonské smlouvě, dorazil ještě Daniel Reisigel a Helena Malotová (oba ODS), přičemž opozice měla v lavicích šest svých členů.
Soc. dem. a komunisté tak mohli díky své momentální převaze prosadit jakékoli usnesení. Opozice i koalice má ve výboru po devíti členech. „Zachovali jsme se konstruktivně,“ řekl Právu k jednání výboru předseda Jan Hamáček (ČSSD).
Podle něj však dnešní zasedání jednoznačně prokázalo, že získání převahy ve výborech bylo zbytečným siláckým gestem. „Koaliční poslanci prostě na jednání výborů nechodí a změna počtu členů výborů to nijak nezmění,“ uvedl Hamáček.
Jiná situace nastala při jednání zemědělského výboru k situaci v státním podniku Lesy ČR. Síly opozice i koalice byly zcela vyrovnané, chyběli pouze Přemysl Rabas (SZ), který je v Ugandě, a kvůli zahraniční cestě také Petr Zgarba (ČSSD).
I kdyby ale opozice využila momentální většiny ve výborech a prosadila své návrhy, poslanci se jimi při rozhodování na schůzi celé komory nemusí řídit. Stejně tak se případným usnesením výboru ani celé Sněmovny nemusí řídit vláda.