Článek
„Dostáváme se do časového skluzu kvůli tomu, že opozice nedovolila ani zrychlené projednání, ani zkrácení lhůt. Pozměňovací návrh řeší technicky situaci po 1. lednu tak, aby vše při výplatě mezd, odměn za leden bylo v pořádku,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.
Schválený časový polštář počítá s tím, že poslanci schválí novelu až v lednu, a ne do konce roku, jak měla v plánu koalice. Musela tak upravit tu část zákona, od kdy mají nová pravidla platit. Nově by to mělo být dnem, kdy zákon vyjde ve Sbírce zákonů. Předpoklad je, že se tak stane do konce ledna 2025.
Českým poslancům rostou platy rychleji než německým
Jakob: Zdržování opozice povede k ještě vyšším platům
Pokud se by se ani to nestihlo, platy by se podle poslance Jakoba řídily rozhodnutím Ústavního soudu.
„Ústavní soud zrušil koeficient pro soudce v letošním roce a byly jim odměny placeny podle navýšeného koeficientu, byť explicitně v zákoně není. Předpokládám, že zdržování opozice by vedlo k vyššímu růstu odměn ústavních činitelů, což náš záměr není,“ uvedl Jakob.
Vládní koalice se dostala do časového presu poté, co jim zrychlené projednávání ve Sněmovně zablokovalo ANO spolu s SPD. Ti tvrdí, že si za to vláda Petra Fialy může sama, když začala řešit platy politiků až po podzimních volbách, aby nepřišla o voliče.
Předpokládám, že zdržování opozice by vedlo k vyššímu růstu odměn ústavních činitelů, což náš záměr není
Faktem je, že Ústavní soud řekl již koncem května, že je nutné zákon o platech politiků, ale i soudců přepracovat, a jeho část smazal. Soudcům se platy navýšily rovnou, zákonodárci pak měli na úpravu těch svých čas do konce letošního roku.
Koalice si následně nejprve naběhla, když Marian Jurečka (KDU-ČSL) jako ministr práce a sociálních věcí zveřejnil, že platy politiků by mohly vzrůst o 14 procent. To pobouřilo odbory i opozici a nakonec vláda přišla s návrhem, že půjde jen o 6,9 procenta.
Opozice v čele s hnutím ANO ovšem již zůstala na barikádách a Babišovi poslanci oprášili historický návrh svého předsedy zmrazit platy poslanců na pět let a v mezidobí vymyslet nový systém odměňování politiků.
Poslanci překvapivě schválili program mimořádné schůze k platům. Dlouho nejednali
Návrh se pokusili nechat schválit i na středečním rozpočtovém výboru, podle očekávání bez úspěchu. Předsedkyně sněmovní frakce ANO Alena Schillerová posléze novinářům řekla, že v současnosti sbírá poslanecké podpisy na svolání mimořádné schůze, kde se pokusí zmrazení platů prosadit samostatným zákonem.
„Chceme na to opět upozornit,“ vysvětlovala, proč hodlá vyvolat další sněmovní jednání. „Už od roku 2021 říkáme, zmrazme si ty platy, bavme se o nějaké rozumné formě automatu. Ani koaliční poslanci se neumí domluvit jak. A hlavně, bavme se o tom v době, kdy se bude dařit ekonomice a lidem bude líp,“ odůvodňovala kroky hnutí ANO Schillerová.
S čím konkrétně by ale ANO do takové diskuze šlo, neřekla. „Návrhů je více, teď vám neřeknu přesné technikálie,“ reagovala na dotaz Novinek. Prý to nechce uspěchat, důležité je pro ni, aby šlo o návrh, se kterým bude souhlas napříč spektrem.
Poslední schůze Sněmovny podobného typu, na které Andrej Babiš a hnutí ANO hodlali platy politiků řešit, proběhla koncem října. K zmrazení nedošlo, místo toho Andrej Babiš nadával poslancům do magorů a bláznů.