Článek
Za sebou má už řadu záchranných akcí v České republice, tentokrát ji ale čeká hodně těžká zkouška – prohledávat trosky zřícených budov v Turecku.
Petr Klega byl pro aktuální zásah v Turecku určen jako vedoucí skupiny psovodů. Na Letiště Leoše Janáčka v Ostravě přijel v pondělí s Terezkou dvě hodiny po poledni spolu s několika desítkami dalších členů týmu USAR, specializovaného na vyhledávání a záchranu osob v sutinách obydlených oblastí. Celkem bylo v tomto týmu v pondělí osm kynologů s osmi psy.
Pomáhali v Bejrútu
„Kromě Terezky jsou to třeba němečtí ovčáci a také jeden menší kříženec. Řada z nich má za sebou už několik misí, například před třemi lety při hledání nezvěstných po obrovském výbuchu, k němuž došlo v přístavu v libanonském Bejrútu. Pro Terezku i pro mě jde ale o zahraniční premiéru,“ řekl Právu Klega, který je členem Záchranného útvaru Hasičského sboru ČR v Hlučíně krátkou dobu, jako psovod ale působí už dvacet let, takže má bohaté zkušenosti.
V Turecku po 27 hodinách zachránili mladou ženu, další na pomoc čekají zatím marně
O tom, že bude povolán do Turecka, se dozvěděl krátce poté, co začaly přicházet první zprávy o katastrofálním zemětřesení. Ani na chvíli neuvažoval, že by vycestovat odmítl. „Jsme v podstatě připraveni 24 hodin denně po dobu téměř 365 dní v roce. Jsou samozřejmě situace, kdy máme nějaké povinnosti v rodině, takže do systému zavedeme dny, kdy nejsme připraveni vyjet, ale jinak s výjezdem počítáme neustále,“ řekl Klega.
V pondělí se před odletem ani nestačil osobně rozloučit s rodinou. „Ta informace přišla v pracovní době, takže jsme si všechno řekli jen telefonicky,“ pousmál se.
O tom, že by Terezka nezvládla svou první zahraniční misi, vůbec nepochybuje. „Má toho už za sebou hodně v domácích podmínkách, kdy se jí podařilo lokalizovat řadu obětí různých událostí,“ řekl s tím, že bohužel šlo většinou o osoby bez známek života.
Klega tak věří, že v Turecku s Terezkou zažije i šťastné chvíle a podaří se jim zachránit aspoň několik lidských životů.