Článek
Vodičková připomněla, že fond se dostal do kritické finanční situace po účinnosti novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí od 1. ledna 2013. Od té doby stát posílá příspěvky pouze na obsazená lůžka, přičemž do kapacity započítává i děti například na dlouhodobých propustkách u rodičů nebo v náhradní rodině. Volná lůžka pak obsazují v Klokáncích na žádost rodičů, sociálních pracovnic i soudů. Jenže na tyto děti stát nepřispívá. FOD proto postrádá 30 miliónů korun.
„Děti jsou podle mínění ministerstva práce a sociálních věcí přespočetné a u nás nezákonně, ale my se o ně staráme a platíme zaměstnance. Vzhledem k finanční krizi nejsme schopni vyplácet od února všechny mzdy, přednostně vyplácíme těm, komu hrozí exekuce,“ sdělila předsedkyně FOD.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Vodičková se také domnívá, že uvedená novela byla přijata v rámci tzv. transformace péče o ohrožené děti, jejímž cílem je – podle ní – zavedení norského a britského systému. Ministerstvo ovšem FOD kritizuje za špatné hospodaření.
„Celkový roční příjem fondu dosahuje přes 262 miliónů korun, sečteme-li příspěvky, dotace našeho resortu i krajů, individuální projekty a výtěžek celonárodní sbírky,“ uvedla již dříve tajemnice ministryně práce a sociálních věcí Marie Rychterová.