Článek
Loni bylo v ČR hlášeno 625 případů klíšťového zánětu mozku a dvě úmrtí. Proti předchozímu roku stoupl počet onemocnění téměř o deset procent. Počty onemocnění ale bývají podle Maďara vyšší, než uvádějí statistiky. V nich se totiž objeví jen nejtěžší případy, které bývají léčeny v nemocnici, často i na jednotkách intenzivní péče.
Proti klíšťovému zánětu mozku je očkováno 23 procent Češek a Čechů, nejčastěji děti. Senioři, kteří patří k nejohroženějším, se dávají očkovat minimálně. U nich přitom bývá průběh nemoci vážnější a častěji zanechává doživotní následky, včetně úmrtí. "Nejvíce případů nákazy bylo vloni v Evropě ve věkové kategorii od 45 do 64 let a následně ve věku nad 65 let," upřesnil Maďar.
Poznamenal, že v Rakousku, které začalo jako první úspěšně snižovat počet případů nákazy, se proočkovanost obyvatel blíží 90 procentům. "Zdá se, že v Česku, kde stejně jako v Rakousku byla kampaň na podporu očkování, zatím neumíme tak dobře vnímat a zhodnotit riziko, jež tato nákaza přináší. I když téměř tři čtvrtiny obyvatel u nás tuto nemoc znají, očkovat se nechá jenom zhruba každý čtvrtý," řekl Maďar.
Rizika hrozí všude
Největší riziko nákazy bývalo v jižních Čechách a v Jeseníkách, v průběhu let se ale ohniska nákazy rozšířila do všech regionů. Klíšťata jsou i v městských a příměstských parcích a v řadě míst, kde dřív nebyla. Nakazit se může člověk při cestování po Evropě i po republice. Infekcionisté mluví o klíšťovém zánětu mozku jako o "nemoci cestovatelů". Očkování má podle Maďara smysl bez ohledu na místo bydliště.
Světová zdravotnická organizace doporučuje očkování všech obyvatel od jednoho roku věku v zemích s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy.
Očkovat proti klíšťovému zánětu mozku lze od jednoho roku věku, očkují praktičtí lékaři a očkovací centra. Cena za vakcínu se pohybuje kolem 800 korun. Základní schéma se skládá ze tří dávek, k přeočkování stačí jedna. Na očkování přispívají všechny zdravotní pojišťovny.