Článek
"V tomto případě, který je svým dopadem zcela výjimečný, vás proto žádám o vyjádření, zda podle názoru Ústavního soudu je možné ratifikaci provést, nebo zda jí mají předcházet změny platné ústavy, které jednoznačně vyloučí vzájemný rozpor obou dokumentů," napsal Klaus v dopise bývalému ministru spravedlnosti Rychetskému.
V minulosti Klaus uvedl, že je stoprocentně proti přijetí ústavy. Během listopadové návštěvy Berlína varoval, že dokument vytváří právně, ústavně i politicky nový "evropský stát", který sníží váhu členských zemí a podrobí je "nadřazené entitě, jež nás povede k opuštění našich národních demokracií, suverenity a politické nezávislosti". Dnes dodal, že evropskou ústavu považuje z hlediska dalšího vývoje české státnosti za vůbec nejvýznamnější mezinárodní smlouvu od vzniku samostatné České republiky.
Podle Klause se debata kolem evropské ústavy stočila k několika dílčím otázkám, které zajímají jen omezenou skupinu lidí. Autoři ústavy podle něj navíc vycházeli z mnoha naprosto mylných předpokladů, například že existuje evropská identita.
Ústavu kritizují také občanští demokraté a komunisté. Podporují ji strany vládní koalice. Dosud nebylo rozhodnuto o tom, kdy a jakým způsobem se o ratifikaci smlouvy v Česku rozhodne. Pravděpodobně se k ní Češi vyjádří v referendu.