Článek
Vyhlazení Lidic prezident označil za obludný masový zločin, který se stal katalyzátorem česko-německých vztahů. Celá tato tragédie přispěla k uvědomění si šílenství nacismu nejen u nás, ale na celém světě, řekl Klaus.
Představitel pravoslavné církve Jaroslav Šuvarský označil atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který se stal záminkou k vyhlazení Lidic, za akt spravedlivé odplaty. Připomněl, že k českým dějinám patří i množství Čechů, kteří selhali a svými udáními se podíleli na dopadení atentátníků.
:. V Lidicích se objevila zpěvačka Lucie Bílá, po jejím boku šel předseda senátu Bohuslav Sobotka. FOTO: Právo - Petr Hloušek
Ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl na začátku dubna převzal Mezinárodní cenu Epica Bronze Finalist od marketingových odborníků a cenu tuzemských kreativců bronzový Louskáček za kontroverzní internetovou reklamu nazvanou Total Burn-Out. Netradiční reklama zvýšila povědomí mládeže o tragických událostech v Lidicích roku 1942, ovšem na druhou stranu vyvolala protesty zejména členů Českého svazu bojovníků za svobodu
Lidice přepadli nacisté 10. června 1942. V obci s 503 obyvateli bylo tohoto dne jako odveta za atentát na Reinharda Heydricha zastřeleno 173 mužů. Ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře v polském Chežmnu nad Nerrem.
Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Obec byla srovnána se zemí. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.