Článek
Sněmovna v pátek přijala návrh, který v Senátu připravili občanští demokraté a lidovci. Ti chtěli za každou cenu o rok odložit účinnost zákona o služebním poměru, který by znamenal zvýšení platů policistů, hasičů a dozorců. [celá zpráva]
Záměr politiků v pondělí posvětil svým podpisem Klaus, jehož plat tak od ledna také vzroste. Naopak zkrátka přijdou policisté a také hasiči, kteří však už nehodaljí čekat dál. Na protest proti tahanicím politiků proto od pondělí své uniformy a služební auta označují žlutou stuhou. Hasiči současně vyzvali politiky k jednání o novele zákona.
Podle hasičů nejde o politickou akci, gestem chtějí pouze upozornit na to, že vleklé spory o podobu novely je poškodily. Politici podle nich používali takové argumenty, že veřejnost začala hasiče považovat za "vyžírky". "My jsme byli po povodních jedno z povolání, které bylo velice populární, a politici z nás za dva roky udělali profesi, kterou lidé berou spíše přes peníze," uvedl šéf pražských hasičských odborů Jiří Vítek.
"Nechceme vysoké renty, ale spravedlivé odměňování," stojí v prohlášení hasičů. Je třeba veřejnosti říci, že nikdo z hasičů nebere 25 000 korun čistého, upozornil Vítek.
Policisté a hasiči se prý dočkají
Vláda chce ale příslušníkům ozbrojených sborů od Nového roku přidat sama, vlastním nařízením. S růstem platů podle ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) počítá rozpočet. Předseda KDU- ČSL a sněmovního rozpočtového výboru Miroslav Kalousek řekl, že policisté dostanou přidáno nejméně polovinu původně předpokládané částky, tedy 13 až 14 procent, což je stále nejvyšší nárůst platů ve státní sféře.
"Ano, nedostanou přidáno oněch nemravných 27 procent, jak předpokládal služební zákon," uvedl Kalousek. Interpretaci, že politici dostanou přidáno, zatímco policisté vyjdou naprázdno, proto považuje za "buď nekvalifikovanou, nebo zlovolnou".