Článek
Není úkolem prezidenta bourat koaliční dohody, řekl prezident s tím, že o tomto tématu během jednání s polaneckým klubem nepadlo ani slovo.
Poslanecký klub KDU-ČSL byl první Klausovou zastávkou při jeho kampani mezi českými zákonodárci, kteří příští rok v únoru budou volit prezidenta. Po téměř dvouhodinovém setkání s křesťanskými demokraty prezident uvedl, že nezaznamenal "výrazný nesouhlas" se svými názory. Připomněl, že s řadou lidovců se zná ze svého někdejšího působení ve Sněmovně i ve vládě.
Lidovci zůstávají rozděleni
Předsedkyně klubu Michaela Šojdrová označila jednání za podnětné, ale nedá se podle ní říct, jakou má prezident v klubu podporu. Poslanec Libor Ambrozek soudí, že poměr příznivců Klause a Švejnara je podle jeho odhadu mezi zákonodárci KDU-ČSL zhruba vyrovnaný. Sám se kloní spíše k podpoře současného prezidenta.
Nepsokojen byl ale místopředseda lidovců David Macek, který prosazuje, aby se lidovci postavili za ekonoma Jana Švejnara, jehož navrhli zelení. Místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal řekl, že lidovci nakonec nebudou mít k prezidentskému kandidátovi jednotné stanovisko.
Klaus v této souvislosti řekl, že pokud by dostal pozvánku od Strany zelených, navštívil by i její poslance, v opačném případě za nimi nepůjde.
Volba Klause za jmenování Čunka
Variantu možného výměnného obchodu mezi ODS a lidovci ve středu nastínil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.
"Dovedu si představit, že bylo řečeno: Chcete Čunka ve vládě? - To je možné, ale musí ho jmenovat nově zvolený prezident Klaus,"uvedl Škromach.
O nominaci lidoveckého předsedy Čunka zpět do vládních funkcí rozhodlo před časem širší vedení KDU-ČSL, premiér Mirek Topolánek (ODS) k tomu má však výhrady, zelení to jednoznačně odmítají. Čunek vládu opustil kvůli své údajné korupční aféře.