Článek
“Nikdy bych to nedopustil,” uvedl pro Zpravodajství Seznam.cz Václav Klaus a pokračoval: “Vím, že musí být nalezen kompromis mezi bezpečností hlavy státu a vlídným vztahem k tisícům návštěvníků Pražského hradu. To není jedno nebo druhé. Jedno nemůže být preferováno na úkor druhého.”
Zatímco prezidentská kancelář mimořádná bezpečnostní opatření zdůvodňuje bezpečnostní situací v Evropě a možnou hrozbou teroristického útoku na Hradě, exprezident kontroly přímo spojuje s téměř rok starou akcí skupiny Ztohoven. Ta obešla hradní ochranku a vyměnila na střeše Hradu prezidentskou standartu za červené trenýrky.
“Neúspěch zabránit vyvěšení trenýrek namísto prezidentské standarty nemůže být důvodem a ospravedlněním pro znemožnění návštěvy Pražského hradu,” dodal Klaus.
Klaus nemá přesné informace, míní Ovčáček
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Novinkám sdělil, že v době Klausova působení na Hradě nebyl k podobným opatřením důvod. Myslí si navíc, že exprezident nemá o opatřeních přesné informace.
„Václav Klaus má pravdu v tom, že by taková opatření v době svého mandátu nepřipustil. Nebyl k nim totiž v té době žádný důvod. EU nečelila dramatické migrační krizi a takové míře islámského terorismu,” uvedl.
Václav Klaus má pravdu. Za jeho mandátu nebyla bezp. opatření nutná, protože jsme v EU nečelili migrační krizi a s ní spojenému terorismu.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 18. srpna 2016
„Zároveň se domnívám, že spolupracovníci Václava Klause uvedli v omyl a není tak o těchto věcech dostatečně informován. Bezpečnostní opatření nejsou rozhodně reakcí na Sto hoven, ale na aktuálně zhoršenou bezpečnostní situaci v EU,” dodal mluvčí. Připomněl, že opatření jsou směřována na bezpečnost návštěvníků, nikoliv na ochranu prezidenta, který je na dovolené v Lánech.
Kritika i z dalších stran
Do kontrol, které v okolí Hradu zaměstnávají stovky policistů a členů Hradní stráže, se opřel i někdejší Zemanův konkurent v prezidentské volbě Karel Schwarzenberg nebo mluvčí exprezidenta Václava Havla Ladislav Špaček.
“Za Václava Havla by se tohle nestalo. Jeho zásluhou bylo, že se Hrad otevřel lidem, aby se tam mohli procházet a posedávat,” uvedl poslanec Schwarzenberg. Špaček opatření označil za naprosto absurdní a nesmyslné.
“Považuji to za projev okázalosti. Jezdím často po Evropě a tam jsou rámy chráněny třeba obrazárny nebo významné interiéry. Zkomplikovat tímto způsobem vstup do celého areálu Hradu je zbytečné, okázalé gesto,” uvedl Špaček.
Nikdo z nich by ale nepodpořil stěhování prezidenta mimo Pražský hrad, protože jde o tradiční sídlo hlavy státu. Podle Špačka nemohou turisté na nádvořích Hradu bezpečnost prezidenta nijak ohrozit - jeho byt i kanceláře jsou dobře chráněny a návštěvníci nemají šanci se ke státníkovi přiblížit.
“Hrad má být sídlo prezidenta. Teroristické útoky se dějí, to je pravda. Nejde vyloučit, že se stanou i tady, ale důležité je se nepodělat,” uzavřel Schwarzenberg.