Článek
Klaus po jmenování zdůraznil, že nový ministr by měl "zabránit politizaci". Resort podle prezidenta přebírá v nelehké situaci, přičemž bude potřeba jej stabilizovat a konsolidovat.
Blažek zdůraznil, že slovům hlavy státu rozumí. Dodal, že se hlásí k "ústavnímu liberalismu" a ctí dělbu moci mezi moc výkonnou, soudní a zákonodárnou.
Po jmenování uvedl Nečas nového ministra do úřadu. Při té příležitosti poděkoval Pospíšilovi za "vše pozitivní co v resortu udělal". Pospíšil svému nástupci popřál mnoho zdaru a uvedl, že je připraven být novému ministrovi nápomocen.
Pospíšilovo bleskové odvolání překvapilo politiky i veřejnost. Pospíšil byl dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších ministrů a uznávala jej i odborná veřejnost. [celá zpráva]
Blažek chce mluvit se Zemanem i Bradáčovou
Okamžitě se proto objevily názory, že jeho odvolání souvisí se záměrem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana navrhnout na pozici pražské vrchní státní zástupkyně Lenku Bradáčovou, kterou si veřejnost spojuje zejména s kauzou poslance Davida Ratha.
Pospíšil ji jmenovat nestihl a Zeman v této souvislosti dodal, že pokud by nový ministr nectil jeho personální svobodu, mohl nejvyšší žalobce skončit. [celá zpráva]
Blažek uvedl, že se nejprve musí seznámit s resortem. Se Zemanem i Bradáčovou se chce setkat. "Proti paní doktorce Bradáčové nemám vůbec nic," uvedl Blažek a připomněl, že je třeba "dodržovat štábní kulturu" a nikdo nemůže očekávat, že bude jakákoliv rozhodnutí činit automaticky na základě společenské poptávky.
Za jmenování Bradáčové se po odvolání Pospíšila postavila TOP 09, která jakýkoliv jiný postup viděla jako "zásadní koaliční problém". [celá zpráva]
Blažek připomněl, že státní zastupitelství je podřízené ministerstvu a návrhy nejvyššího státního zástupce musí být ze zákona schvalovány ministrem. Kontrola je podle něj namístě. To platí i pro připravované protikorupční státní zastupitelství.