Článek
Na základě důkazů, které byly provedeny, neměl hradecký soud, co by na původním verdiktu měnil. „Odlišný pohled máme snad jedině na institut vydržení, který podle okresního soudu není možný v restitucích aplikovat. Domníváme se, že za určitých podmínek to možné je, ale ne v tomto případě. Je jednoznačné, že jde o areál bývalého kláštera, tedy církevní majetek,“ uvedl mimo jiné v krátkém odůvodnění rozhodnutí člen senátu, soudce Jan Fifka.
Řád převede klášter na město
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„V tuto chvíli počkáme na doručení písemného vyhotovení rozsudku. Poté hned podáme katastrálnímu úřadu návrh na zápis vlastnického práva na areál kláštera ve prospěch státu. Klášter se stane majetkem státu a řád pak požádá o vydání podle zákona o církevních restitucích,“ popsal další postup advokát žalující strany Tomáš Nahodil, který věří, že o vydání majetku řád zažádá ještě letos.
Potvrdil také, že platí dřívější dohoda mezi kapucíny a Opočnem o následném bezúplatném převodu na město.
„Město Opočno mělo o areál kláštera zájem, ovšem Královéhradecký kraj mu pouze nabídl, že se může zúčastnit veřejné nabídky na odprodej. Majetek byl oceněn na 8,5 miliónu korun. Město by muselo soutěžit minimálně s touto sumou. Pokud existovala varianta domoci se vlastnictví řádu cestou církevních restitucí, pak nyní nic nebrání dovršení té dohody a areál převést do vlastnictví města,“ dodal Nahodil. Radnice plánuje využít nemovitosti ke kulturním a duchovním účelům.
Areál kláštera, který stát převedl na kraj v roce 2003, je po odstěhování Ústavu sociální péče do nových prostor už devět let prázdný a bez využití. Udržovací provoz stojí krajskou pokladu asi 200 tisíc korun.
Rozhodnutí krajského soudu je pravomocné. Jak kraj, tak stát mohou jako mimořádný prostředek podat dovolání k Nejvyššímu soudu.