Hlavní obsah

Kiska uctil oběti nacistického masakru v Lidicích, jako první slovenský prezident

Lidice

Slovenský prezident Andrej Kiska se ve středu odpoledne v Lidicích poklonil památce obětí druhé světové války. Položil kytici ke společnému hrobu obětí lidického masakru a také k pomníku dětských obětí. Kiska do Lidic, které nacisté zničili před 73 lety po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, přijel jako vůbec první slovenský prezident.

Foto: Milan Malíček, Právo

Prezident Slovenska Andrej Kiska uctil památku obětí z Lidic.

Článek

Kisku v Lidicích uvítala vedle starostky obce Veroniky Kellerové také trojice přeživších nacistický masakr. Slovenská hlava státu poté položila květiny ke společnému hrobu, kde se v zamyšlení a tichu poklonila obětem.

Následně Kiska zamířil k pomníku dětských obětí.

"Právě to zvýraznění těch osudů, i když je přesně nevyjadřují ty tváře, je něco, co v duši každého člověka zanechá hluboké pohnutí," uvedl slovenský prezident.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Slovenský prezident Andrej Kiska s dcerou autorky dětského pomníku sochařky Marie Uchytilové.

"Každá jedna tvář, každé jedno oko vyjadřuje obrovskou tragédii, která se tu tehdy stala. Jsem rád, že tu dnes můžu být a vzdát úctu památce."

Foto: Milan Malíček, Právo

Prezident SR Andrej Kiska uctil památku obětí z Lidic.

Kiska, který ve středu navštívil také muzeum lidického památníku, dále zdůraznil, že bychom si měli být vědomi toho, co může extremismus přinést. Socha lidických dětí by měla být mementem, abychom se měli před podobným nebezpečím na pozoru, míní.

340 mrtvých

Lidice nacisté zničili 10. června 1942. Během krvavého masakru zastřelili 173 lidických mužů. Ženy odvezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Část dětí vybrali na poněmčení, děti do jednoho roku byly otráveny výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu.

Oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických občanů. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a po dvouletém pátrání do náruče lidických matek 17 dětí. Před masakrem žilo v obci 503 obyvatel.

Foto: Profimedia.cz

Postřílení obyvatelé Lidic

K vypálení Lidic a vyvraždění jejich občanů se ve středu vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož tento akt symbolizuje pro celý svět zvěrstva a zvůli nacistického režimu a hrůzy druhé světové války. Silám nenávisti a zla je podle něj nutno i dnes důsledně čelit, "aby se podobné tragédie, symbolizované obcí Lidice, už nikdy neměly šanci opakovat".

Před návštěvou Lidic jednal Kiska s českým prezidentem Milošem Zemanem na  Pražském hradě.

Související témata:

Související články

Před 73 lety vyhladili nacisté Lidice

Před 73 lety vypálili nacisté středočeskou obec Lidice. Mužští obyvatelé obce byli zastřeleni, ženy a většina dětí odeslány do koncentračních táborů...

Výběr článků

Načítám