Článek
Když ministr zdravotnictví Roman Prymula ve středu oznamoval, že se od pondělí vrátí do Česka nouzový stav, současně s tím představil řadu tvrdších plošných opatření, která mají během své čtrnáctidenní platnosti pomoci ke snížení reprodukčního čísla pod hodnotu jedna, a tedy zbrzdit šíření viru ve společnosti.
Přehledně: Jaká opatření začínají platit od pondělí
Prymula tehdy uvedl, že po skončení tvrdých opatření za 14 dní oznámí v případě, že se podařilo číslo R snížit, další, ale mnohem mírnější tzv. udržovací opatření, s nimiž budeme muset vydržet do doby, než přijde vakcína a život občanů se bude moci vrátit k normálu.
Prymula: Očkování je jednodušší než opatření, ekonomika to nevydrží
Novinky se proto Prymuly zeptaly, co se stane, když se většina občanů odmítne nechat na covid naočkovat, a vakcína tak nebude onou „spásou” koronavirové epidemie. Malá ochota nechat se očkovat je u Čechů patrná například v případě chřipky, zájem o tuto vakcínu má pouze šest až osm procent lidí.
Život se do normálu hned tak nevrátí ani s vakcínou, varují britští vědci
„Pokud by nedejbože nastala situace, že by se proočkovalo jen osm procent populace, tak si troufám říct, že by tu ten virus dále koloval v podobné míře. Pak bychom v podobné křeči působili dalších mnoho měsíců. Nicméně já doufám, že se to nestane a lidé pochopí, že tady to očkování skutečně namístě je,” uvedl na dotaz Novinek ministr.
Očkování je podle něj v první řadě mnohem jednodušší cesta než sociální a ekonomická opatření. „Ekonomika by to prostě nevydržela, nemůžeme zůstat v nějaké omezené ekonomické relaci po dobu dvou let,” dodal.
Babiš: Vývoj mě znervózňuje, ale volných lůžek máme dost
Ke zvládnutí epidemie dopomůže podle něj kombinace dvou faktorů: poměrně vysoké proočkovanosti a pak promoření populace. „Bude to kombinace určitého promoření populace, což bude menší část, a pak těch, kteří se proočkují. A já myslím, že se budeme nuceni dostat na proočkovanost kolem 60 procent, jinak ten virus tu bude intenzivně cirkulovat dál,” přednesl Prymula.
Zdravotníci by měli chránit své pacienty
Očkování by podle vakcinologa a člena resortní pracovní skupiny pro uvolňování opatření Romana Chlíbka mělo být dobrovolné a hrazené státem.
Ministerstvo podle něj bude v případě nezájmu veřejnosti apelovat hlavně na zdravotnické a sociální pracovníky, aby očkování na covid podstoupili z důvody ochrany svých klientů. Naočkovat by se měli také zaměstnanci kritické infrastruktury, aby se případně předešlo personálním kolapsům v klíčových oborech.
Půjdeme cestou kratšího zásahu než salámovou metodou, řekl Prymula
„Každý lékař by měl mít hlavně snahu ochránit svého pacienta, a pokud je pro zdravotníky zcela běžné se nechat očkovat například proti virové hepatitidě B, přestože je její výskyt zcela minimální a jsou to desítky případů ročně, tak stejně podobně by se mělo stát profesionální ctí i to očkování proti covidu,” míní Chlíbek.