Článek
Areál o rozloze téměř sedmi hektarů letos poprvé ožil návštěvnickým dnem. I přes nevlídnost počasí dorazilo několik set lidí. Mnoho z nich se nechalo zlákat jízdou bojovým vozidlem pěchoty (BVP), které řidič k nadšení pasažérů rozhodně nešetřil.
Další si mohli vyzkoušet nejen airsoftovou střelbu v bývalé hlavní kasárenské budově či ostrou střelbu z krátkých i dlouhých zbraní na pětadvacetimetrové moderní střelnici, která byla zbudována v jednom z raketových sil.
Usilují o muzeum
„Byl tu například pán, který se o zbraně a jejich historii zajímá a ten naprosto neomylně okamžitě objevil zbraň, se kterou sloužil jeho dědeček, který byl v druhé světové válce jako voják ve Finsku. Ty mladší, kteří už vojnu nepoznali, láká na střelnici vyzkoušet si na vlastní kůži to, co znají z různých počítačových her či filmů. Svoji roli při střelbě bezesporu hraje i adrenalin,“ přiblížil Novinkám Karel Krška, jeden ze spoluorganizátorů dne otevřených dveří na základně ze společnosti American Liberator.
Jak doplnil jeho kolega Libor Stoklásek, společnost usiluje o vytvoření vojenského muzea zbraní, které se používaly nejen v první či druhé světové válce, ale například i v Koreji, Vietnamu, Afganistánu či jiných místech válečných konfliktů.
„Nyní jich už máme přes stovku. Všechny jsou funkční, dá se z nich střílet. Samozřejmě musí splňovat všechny parametry, stejně jako střelba z nich, kterou umožňujeme. Střelce poučíme, vybavíme sluchátky a brýlemi a pak střílí zásadně pod dohledem instruktora. Zbraň nikdy sám střelec nenabíjí, nevybíjí ani nevyndává zásobník,“ popisuje podmínky průběhu střelby Stoklásek s tím, že společnost v současné době hledá místo, kde bude sbírku ukazovat.
Na vzniku muzea mimo jiné spolupracují i s klubem vojenské historie a dalšími institucemi. Snahou pořadatelůje otevřít areál veřejnost každý měsíc. Další bude následovat čtyřiadvacátého února.