Hlavní obsah

Každý třetí Čech má v rodině někoho s rakovinou

4:10
4:10

Poslechněte si tento článek

Každoročně odhalí lékaři rakovinu v počáteční fázi u desítek tisíc lidí. Daří se to díky screeningovým programům, do kterých se lidé zapojují ochotněji i proto, že se s onemocněním setkávají u blízkých. Stále jich ale není většina. Onkologických pacientů přitom přibývá a zkušenost z rodiny má s nemocí podle lékařů každý třetí, podle průzkumů dokonce každý druhý Čech.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Řekl bych, že má tuto zkušenost asi každý třetí občan České republiky,“ odhadl přední český zdravotní statistik a šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Z přibližně 6 milionů obyvatel v produktivním věku je přibližně 1,1 milionu lidí, kteří onemocnění v minulosti prodělali anebo v jeho důsledku zemřeli.

V průzkumu, který si nechala zpracovat Všeobecná zdravotní pojišťovna, zmiňuje rakovinu v rodině dokonce 52 procent otázaných. Třetinu z nich to přimělo nechat se preventivně vyšetřit v rámci národních screeningových programů. Stále ale zůstává významná část lidí, kteří se do programu, který může včas nádor odhalit, nezapojí.

Patrně i proto, že polovina lidí vůbec netuší, co je to screening, ukázal průzkum.

Data ale ukazují, že včasné odhalení nádoru může zachránit život nebo jej o několik let prodloužit.

„Screening karcinomu prsu zachránil za posledních pět let 25 tisíc životů a zabránil utrpení žen a maminek, které nemusely v drtivě většině postoupit léčbu, protože šlo o včasné záchyty,“ vyzdvihl Dušek.

Desítky tisíc nádorů

Nádor tlustého střeva a konečníku se podařilo lékařům za posledních pět let odhalit u téměř 90 tisíc lidí.

„A za prvních devět měsíců fungování screeningu prostaty registrujeme asi 107 tisíc mužů, kteří ho navštívili, a 99 procent z nich při podezřelém nálezu ve vyšetřeních pokračovalo. U 8,7 procenta z nich byl rizikový záchyt, což je extrémně varující,“ referoval před pár týdny ředitel Dušek.

Neznamená to, že mají všichni zhoubný nádor. Lékaři u nich ale brzy odhalili neobvykle vysokou hladinu PSA, která s rakovinou prostaty může být spojena. Podobnou genezi mělo zjištění nádoru i u ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, šlo o časnou fázi nemoci.

Česko patří k zemím s největší nabídkou programů na včasný záchyt rakoviny. Většina z nich začíná v ordinaci praktického lékaře, ať už jde o program na záchyt rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku, plic, prostaty nebo děložního hrdla. Testuje se u rizikových jedinců i screening karcinomu slinivky, který je mimořádně zákeřný a smrtelný.

Jedince, kteří mají větší riziko onkologického onemocnění a nechodí na prohlídky, oslovují zdravotní pojišťovny přes zvací dopisy.

„Poměr lidí, kteří se v rodině setkali či setkávají s onkologickým onemocněním, je skutečně vysoký. Hledáme stále nové cesty, jak podpořit účast na preventivních vyšetřeních, a to nejen tím, že se na ně váže možnost čerpání některých příspěvků a v podstatě nabízí odměna za screening příspěvkem třeba na masáž,“ uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová. Přispívají také třeba na preventivní vyšetření, která nejsou hrazena z pojištění.

Zásadní je ale zlepšení životosprávy, omezit alkohol, kouření, více se hýbat, lépe spát, jíst a omezit stres. Až ze 70 procent se totiž dá těmito věcmi vznik onemocnění podle onkologů omezit. Stoprocentně se ale nemoci zabránit nedá. I malé změny ale mohou mít velký dopad.

Alkohol letos v únoru při kampani Suchej únor vynechalo podle průzkumu agentury Nielsen 1,6 milionu Čechů.

Výběr článků

Načítám