Článek
Třiapadesátiletý strom byl ve čtvrtek nad ránem během několika desítek minut vyzdvižen z kotvicí šachty a položen na dlažbu náměstí. Po odvětvení byl holý kmen nařezán na zhruba čtyřmetrové klády.
„Fešák z Krompachu byl ozdobou náměstí dlouhých 44 dnů. Zatímco jeho kácení, převoz a příprava zabere celý týden, s odstrojováním jsme byli hotovi za dva dny. Desetičlenný tým odstrojil čtyři stovky ozdob a 13 kilometrů světelných řetězů během úterka a středy,“ popsal ve čtvrtek průběh odstranění stromu Tomáš Jílek, předseda představenstva Technologií hlavního města Prahy.
Hlavní město Praha dřevo stromu tradičně využije pro výrobu venkovního nábytku a mobiliáře, který poslouží ve vybraném pražském zařízení sociálních služeb. Část stromu se v podobě truhlářského výrobku symbolicky vrátí také do Krompachu v Lužických horách, odkud byl strom do Prahy přivezen.
Strom zpracují studenti
O další zpracování se postará Dřevo Praha v Sibřině, kde klády zpracují na fošny a nechají je vyschnout. Takto připravený výrobní materiál putuje do dílen městské Střední odborné školy Jarov.
S výrobou, které se tradičně zhostí studenti oborů tesař a truhlář pod vedením odborného mistra, se začíná zpravidla v březnu, když je smrkové dřevo vysušeno.
Z předchozího stromu vznikly vyvýšené mobilní záhony a hmyzí hotely, které byly vloni v červnu předány do užívání obyvatelům Domova Sulická v Praze 4, a dále zahradní nábytek, který dnes na přání majitele stromu slouží v domově seniorů v Mimoni – v kraji, kde strom vyrostl.
Vánoční strom 2024
Smrk ztepilý původem z Krompachu na Českolipsku dosahoval výšky 20 až 22 metrů. Obvod kmene tvořil 198 centimetrů a stáří stromu bylo podle letokruhů 53 let.
Svým vzrůstem strom představoval riziko pro bezprostředně stojící chalupu, ve které jeho kořeny zvedaly podlahu. Majitel jej proto přihlásil do každoroční soutěže Hledá se strom, která hledá vhodného kandidáta na pražský vánoční strom právě mezi stromy, jež jsou zpravidla z bezpečnostních důvodů předurčeny k pokácení.