Článek
Květnové rozhodnutí karvinských zastupitelů posvětilo i čtvrteční krajské zastupitelstvo, které městu schválilo dotaci na odkup jezera ve výši 18,5 milionu korun. Karviná tak má od Asentalu získat 542 pozemků o celkové výměře 1 178 545 metrů čtverečních. Dosud této společnosti město platilo za Karvinské moře roční nájem ve výši zhruba 216 tisíc korun. Ten každoročně rostl o inflaci.
„Aktuálně se dojednává přesné znění smluv a pak dojde k jejich podpisu. Termín ale ještě není přesně dán,“ sdělil Novinkám karvinský mluvčí Lukáš Hudeček s tím, že revitalizaci této lokality řeší město už několik let. Dokonce už je hotová i architektonická studie na proměnu Karvinského moře a jeho okolí.
Chybí občerstvení i elektřina
V sousedství dolu má u jezera vzniknout kompletní zázemí pro relaxaci a sportování všech věkových skupin, což dosud nebylo zcela možné. Lidé tu ale už teď najdou písečnou pláž, lavičky, lehátka, převlékárnu či toalety. Ve spolupráci s krajem zde město postavilo i plovoucí molo a kolem jezera vede nová cyklostezka.
Z chátrající šachty Gabriela se za půl miliardy stane atraktivní park
„Je zapotřebí zde vybudovat zázemí pro občerstvení, takže máme v plánu postavit bufet. Své prostory potřebuje i správce celého sportovně-rekreačního areálu, který se bude starat o čistotu a půjčování například paddleboardů a dalšího sportovního vybavení,“ sdělil karvinský primátor Jan Wolf (ČSSD).
Doplnil také, že zcela zásadní je vyřešit u Karvinského moře elektrickou přípojku.
Karvinské nebo také Darkovské moře vzniklo vlivem důlních poklesů. V minulosti jezero prošlo rozsáhlou rekultivací, která trvala dvanáct let a stála kolem 360 milionů korun. Město neskrývá, že inspirací pro proměnu jezera je pro něj přehrada Olešná u Frýdku-Místku.
U Karvinského moře už jsou i informační tabule s charakteristikou území. Jsou na ní i informace o rybářském revíru, ale také o čistotě vody. Hygiena jezero kontroluje, zatím zde nebyly zaznamenány problémy a i rybáři si čistotu vody pochvalují.