Článek
V ryčné masopustní družině nechyběl kočár s krasavicí ve škrabošce zdobené peřím, bubeníci nebo kejklíři. Čerti zase promrzlým přihlížejícím začerňovali tváře. V závěru průvodu se na tyčích vznášel několikametrový papírový drak.
Na Staroměstském náměstí se pak návštěvníci mohli zapojit do Olympských her, kterými se lidé bavili už v době Lucemburků. Jednou ze soutěží byl třeba běh s prasečí hlavou.
Centrum oslav Carnevale Praha je v Clam-Gallasově paláci v Husově ulici, kde se budou denně konat koncerty barokní hudby spojené s tancem a přehlídkou dobových kostýmů. Představení s ukázkami barokní kultury jsou připravena i pro školy.
Zároveň zde budou vystaveny nákladné kostýmy z oscarového velkofilmu Amadeus. Ti, kteří by rádi oblékli paruky nebo krinolíny, se pak mohou vydat na barokní ples masek, kvůli němuž bude zřízena i půjčovna dobových kostýmů. Vybrané restaurace také budou v době karnevalu nabízet speciální menu.
"Vždycky jsme si přáli stát se platformou pro všechny, kdož ctí starobylou tradici karnevalu, a poskytnout prostor pro prezentaci masopustních aktivit v centru města i společenského dění", nechala se slyšet organizátorka akce Zlatuše J. Müller.
Festival navštíví i masopustní masky z Hlinska, které byly loni zapsány na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Do centra se přišly předvést i maškary z ostatních částí Prahy, třeba ze střížkovského nebo malostranského masopustu.
Podobné karnevaly se konají i v padesátce světových měst.