Článek
Spor se vede o to, kde všude by kamery měly být. Výborný navrhuje, aby od ledna 2026 musely snímat prostory, kde se zvířata vykládají a přehánějí. Týkat se to má však jen prasat a skotu, naopak zcela bez kamer by dál měla zůstat jatka, kde se usmrcují králíci a drůbež.
„Na můj popud, abychom zabránili excesům při vykládce zvířat, jsem do zákona zařadil povinné kamery na jatkách od okamžiku dovozu zvířat, jejich vykládky a přehánění. Považuji to za potřebné, ale i za dostačující,“ řekl Novinkám ministr.
„Kamery nebudou pouze v prostoru, kde je zvíře omráčeno. A nebudou v místech, kde dochází k samotné porážce. Tam to nedává smysl,“ dodal Výborný.
„Ten kravín je otřesný.“ Aktivisté obsadili mléčnou farmu na Vysočině
Jeho vládní kolegyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) s pirátkou Klárou Kocmanovou s ním však nesouhlasí. Navrhly, aby byly kamery všude, kde se manipuluje se zvířaty.
„Kamerové systémy na jatkách mohou sehrát zásadní roli, neboť mají odradit od týrání a v případě jeho výskytu poskytnout důkazy. Aby byly tyto systémy efektivní, je nezbytné je umístit na všech místech, kde se manipuluje s živými zvířaty, ne pouze v místech vykládky, a zahrnout do nich všechna zvířata procesovaná na jatkách,“ upozornily poslankyně v pozměňovacím návrhu.
Zároveň požadují, aby se opatření týkalo i jatek, kde se usmrcují králíci, zajíci a drůbež. „I u těchto porážek existují svědectví a doklady, že zde dochází k nevhodnému a krutému zacházení se zvířaty, na něž by měl zákonodárce reagovat,“ uvádí.
Zvířata na jatkách budou povinně hlídat kamery, rozhodla vláda
Návrh poškodila dezinformace
Vládní poslanci budou o věci hlasovat zřejmě volně, to znamená, že se nebudou muset řídit doporučením ministra. Ten totiž čelí „vzpouře“ i uvnitř svého poslaneckého klubu. „Budeme respektovat názor pana ministra, ale ne všichni. Já určitě podpořím návrh kolegyň, aby kamery byly všude,“ řekl Novinkám lidovecký poslanec Michal Kohajda.
Upozornil, že názory poslanců ovlivnila i šířící se dezinformace, že mají být videa z kamer online streamována na internetu. „Tak to ale není. Záznam se bude uchovávat třicet dní a přístup k němu bude mít pouze veterinární správa,“ zdůraznil.
Průzkum Eurobarometru uvádí, že opatření podporuje 81 procent Čechů. „Kamery na jatkách by případné násilníky odrazovaly od praktik, jako jsou mlácení zvířat tyčí do hlavy, kopání, tahání za hlavu a uši nebo nadužívání elektrického proudu, které byly opakovaně zaznamenány,“ řekl Novinkám Pavel Buršík, mluvčí organizace OBRAZ, která podporuje ochranu zvířat.
Podle jejích informací není výjimečné, že na jatkách pracují bývalí trestanci. „Investigace z Česka i zahraničí ukazují, že k násilnému týrání zvířat dochází ve všech prostorách jatek,“ dodal Buršík. Kamery na jatkách už mají například Španělsko, Velká Británie či Izrael.