Článek
„V Poslanecké sněmovně je TOP 09 opoziční stranou proti vládní koalici, jejíž vy jste součástí. Plně respektujeme některé vaše politické priority, které ve vládě prosazujete. Hleděli jsme však s velkými rozpaky na vaši aktivní účast na vládní politice, které říkám utahování šroubů,” prohlásil v projevu Kalousek.
Zmínil například prolomení ústavních svobod - shromažďovací a domovní. Podotkl, že obzvlášť nepochopitelný a bolestivý byl pro TOP 09 okamžik, kdy byl díky hlasům lidovců schválen zákon o státní službě ve znění, které umožňuje účast v české vládě i bývalým reprezentantům zločinného komunistického režimu, kteří nejsou schopni předložit čisté lustrační osvědčení.
„Nadějí pro nás zůstává, že vás pokládáme za natolik flexibilní a pragmatický subjekt, který – bude-li to pokládat za výhodné a prospěšné – bude pomáhat tyto šrouby povolovat stejně aktivně, jako je aktivně pomáhal utahovat,“ rýpl si.
Současný šéf lidovců Pavel Bělobrádek Kalouskovi o několik hodin kopanec vrátil ve svém kandidátském projevu. „Že jsme flexibilní - spojit senátora za stranu zelených s bývalým lidovcem je také určitá míra flexibility,” narážel Bělobrádek na spojenectví Karla Schwarzenberga s Kalouskem.
Weber se opřel do Babiše a Zemana
Před Kalouskem vystoupil šéf poslaneckého klubu Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Manfred Weber. V projevu, který vyvolal velký ohlas, se ostře opřel do Andreje Babiše a Miloše Zemana.
Babišovi vytknul, že chce Česko řídit jako firmu a chová se k zemi jako by mu patřila. „Je nepřijatelné, aby ministr financí jakéhokoli státu měl zároveň užitek ze státní pomoci,“ uvedl Weber. Prezident Zeman podle něj nebezpečně koketuje s Ruskem. Zemanův výrok o likvidaci novinářů, který řekl během setkání s Vladimirem Putinem v Číně, považuje za nepřijatelný, zvláště v kontextu s Ruskem, kde v nedávné minulosti přišlo o život 360 novinářů.