Hlavní obsah

Kalousek se střetl s Dolejšem, večerní škola liberalismu stála proti marxismu-leninismu

Novinky,
Praha

V diskusi, jaká by se hodila na fórum ekonomických teoretiků, se stočila nedělní Partie na televizi Prima mezi ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a komunistou Jiřím Dolejšem. Ten dlouhé vysvětlování daňového systému označil za večerní školu liberalismu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Miroslav Kalousek (TOP 09)

Článek

Podle Dolejše se Kalousek při vysvětlování, jak důležitý je přechod od přímých daní k nepřímým, zapletl do svých vývodů. Kalousek proto po kratším vystoupení svého protivníka sdělil: „Nebudu kontrovat večerní univerzitou marxismu leninismu.“

Kalousek zdůraznil, že jakékoli zdanění nakonec vždy dopadne na občana: "Podnikové daně jsou stejné jako jakékoli jiné daně, stejně dopadají na obyčejného člověka. Stát nemá jiné peníze než nás všech. Zvednete-li spotřebu, tak to pocítíte při nákupu. Zvednete-li podnikové daně, projeví se to na mzdách a cenách, zavedete-li bankovní daň, pocítíme to všichni, protože se zvýší ceny a zhorší se přístupnost úvěrů.“

Kalousek hájil pravicový názor s tím, že by přerozdělování v rozpočtu nemělo být větší než 35 procent.

Dolejš ale tvrdil, že u podnikové dně je to jiné, protože u velkých firem peníze z republiky odtékají k jejich zahraničním majitelům: „V období, kdy se snižovaly firemní daně, se nepodařilo dosáhnout zvýšení ekonomického růstu a nevybrané daně nám chyběly.“

Kalousek ale uvedl, že celá daňová reforma bude mít stejně dopad až za čtyři roky. Současně ale varoval před hrozící recesí: „Celá Evropa je v situaci, kdy po tupých škrtech přijdou ostré."

Podle něj bude propad příjmu rozpočtu 12 až 15 miliard. Zmínil, že se podařilo naopak škrty dosáhnout zvýšení ratingu, což znamenalo, že dluhopisy byly levnější. O prognózách ale nebyl schopen mnoho říci: „Celá Evropa je ve velkých turbulencích, není vyloučené, že jdeme do další recese, ale upřímně řečeno, aby vám někdo v prosinci řekl, jak se bude vyvíjet ekonomika v roce 2012, v tomto velmi komplikovaném období v Evropě a v USA, to nejde.“

Uvedl ale, že existují varianty, jak rozpočet upravit. V tu chvíli se do něj pustil Dolejš kvůli tomu, že Kalousek nereagoval dostatečně na předchozí krizi a choval se, jako by se nám mohla vyhnout.

Výběr článků

Načítám