Článek
Oba tábory přitom nezpochybňují potřebu podmínky pro poskytování jasně definovat. „Nesmí se to ale přehnat,“ zdůraznil ve středeční rozpravě předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
I opozice pokládá za správné, že regulace spotřebitelských úvěrů dostane řád. Na druhou stranu někdy tvrdost nepřinese kýžený úspěch.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
„Uvědomme si, prosím, že poptávka po úvěru neklesne tím, když bude tvrdá regulace. A nenajde-li ten, kdo tu potřebu má, poskytnutí příslušné půjčky u legitimního subjektu s licencí, bude ji logicky hledat u nelegála bez licence. A tam už se většinou nevymáhá dluh standardními nástroji, jako je třeba exekuční příkaz, ale tupou pálkou a ostrou břitvou,“ prohlásil Kalousek.
Podporu TOP 09 proto mají pozměňující návrhy, které se snaží přílišnou tvrdost této regulační normy zmírnit.
Odpovědnost věřitele
Podpora tohoto zákona z dílny ministerstva financí má posílit postavení lidí, kteří si berou úvěry. Spotřebitelé by podle předlohy mohli splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv. Omezit se totiž mají sankce za pozdní splátky, ale i za dřívější splácení úvěrů.
Norma má navíc zvýšit odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru, snížit počet poskytovatelů různých půjček a podřídit je dozoru a kontrole. Půjčky by mohly poskytovat pouze instituce registrované u ČNB.
Zastánci tvrdé regulace argumentují tím, že neuvážené půjčky, praktiky vymahačů nesplacených úvěrů, vysoké úroky a lichvářské půjčky se podílejí na tom, že ročně probíhá až 800 tisíc exekucí, které se týkají i 80 tisíc důchodců, deptají řadu rodin a nahánějí lidi do náručí lichvářů.
Související téma:
Poslanci třetí čtení ve středu přerušili a o osudu vládní předlohy rozhodnou až v pátek.