Článek
Odboráři nemíní zmírnit formu protestu, i když zastupitelé kraje v úterý slíbili splnit většinu jejich požadavků. Podle předsedy organizace Lékařského odborového klubu (LOK) Jiřího Špačka v třebíčské nemocnici souhlas s ústavními pohotovostními službami vypověděla většina anesteziologů, chirurgů, lékařů na dětském oddělení, na neurologii a urologii. Přidali se i další z menších oborů. "Jednoznačně stojíme za Brodem i za Jihlavou," zdůraznil.
Lékaři v Třebíči pobírali letos v průměru 34 000 korun, což je spolu s novoměstskými nejméně z pěti nemocnic v kraji. "Proti loňsku se nezvýšily o vládou daných sedm procent, ba naopak plošně se o tuto částku snížily, od října pak o dalších šest procent," uvedl Špaček. Krácené byly nejen osobní příplatky, ale i odměny za přesčasy, shrnul.
Bude se ještě jednat
Protest třebíčských lékařů by ještě mohlo zvrátit pondělní jednání všech zástupců odborářů nemocnic v sídle kraje. Tam už zástupci nemocnice i třebíčských odborů jednali separátně minulý týden. Radním se však nepodařilo přimět lékaře, aby se ke stávce nepřipojovali.
Nově jmenovaný ředitel Petr Mayer už s managementem připravuje krizový provoz nemocnice. "Ekonomický propad směnného provozu zatím nikdo nikde pořádně nespočítal, každopádně to naruší mezilidské vztahy a jméno nemocnice," řekl.
Třebíčská nemocnice má nejvyšší počet lůžek v kraji. Ze 758 je 552 akutních, což je o téměř 40 víc, než doporučuje ministerstvo. V následné péči jich ale schází více než 80. Celkové závazky nemocnice se vyšplhaly na 109 miliónů korun, po lhůtě splatnosti dluží dodavatelům 87,6 miliónu. Výší dluhů se tak řadí na třetí místo za Jihlavu a Havlíčkův Brod.