Článek
„Společnost stárne, klesá porodnost. Podíl lidí v důchodovém věku, kterých je dnes asi pětina, do roku 2050 vzroste na třetinu. Toto stárnutí společnosti vytváří enormní tlak na náš sociální systém, jehož kondice už není nejlepší. Penze jsou už dnes největším výdajem státu a penze pokrývají skoro třetinu veřejných výdajů. Každá třetí koruna, kterou má stát k dispozici, jde na důchody,“ řekl na úvod schůze na plénu premiér Petr Fiala (ODS).
„Kdybychom nic neudělali, tak by schodek kolem roku 2050 dosáhl pěti procent českého HDP, tedy zhruba 350 miliard korun. To je prognóza, bohužel velmi realistická. Měla by nás všechny znepokojovat. S touto reformou to bude pětkrát méně, tedy asi 70 miliard korun,“ hájil potřebnost reformy Fiala.
Před začátkem schůze předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek uvedl, že kdyby kabinet neudělal nic, tak by se za pětadvacet let musely důchody „o třetinu sesekat“. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to následně označil za „příměr na místě“.
PŘEHLEDNĚ: Co obsahuje návrh penzijní reformy schválený vládou
Vládní reforma počítá s navyšováním důchodového věku nad 65 let podle prodlužující se doby dožití. Věková hranice by se měla stanovovat každý rok lidem, kteří v ten daný rok dosáhnou 50 let. Součástí je i nastavení minimální výše důchodů, rozšíří se také výčet profesí s nárokem na předčasný odchod do důchodu bez jeho zkrácení.
Jurečka nicméně před začátkem schůze zopakoval, že je připraven s opozicí, která s předlohou nesouhlasí a kritizuje ji, dále jednat až do druhého čtení. Hnutí ANO, které se před časem stáhlo z průběžných jednání, připomněl slova jeho předsedy Andreje Babiše po volbách, že budou konstruktivní opozicí, a řekl jim, aby přestali „trucovat“ a začali jednat.
Očekává se, že první čtení bude trvat s nočními přestávkami, aby se zaměstnanci Sněmovny vyspali, nejpozději do čtvrtka. V rozpravě chtějí vystoupit se svými připomínkami desítky poslanců z řad koalice i opozice.
Opozice předlohu cupuje
Nejhlasitější kritika zní od hnutí ANO. „Scházíme se tu z důvodu, abychom projednali záměr pana Fialy, Jurečky a vládní pětikoalice, jak okrást naše důchodce a budoucí důchodce, dnešní zaměstnance. Fialová vláda mluví o nějaké reformě penzí, ale přitom to není nic jiného než prachsprosté snižování valorizace penzí a zvyšování odchodu do důchodu. Není to reforma, ale obyčejná změna čísel a výpočtů, kterým nikdo nerozumí. Je to skandální, já a celé hnutí ANO bytostně nesouhlasíme,“ prohlásil na plénu předseda ANO Andrej Babiš s tím, že pro jeho hnutí je nezvyšování věku do důchodu nad 65 let nepřekročitelná věc. „Váš plán je mimo realitu. Je to celé o ničem,“ přisadil si Babiš.
Podle něj jsou jiné cesty, jak penzijní reformu řešit, a to příjmy. „Fialova vláda zvolila nejprimitivnější a nejvíce asociální způsob, jak situaci řešit. Že byste se zajímali o nějaké lepší řešení, které by mělo menší dopad na naše lidi. Jde o příjmy, které neumíte sehnat, nebo je odmítáte,“ řekl Babiš s odkazem EET, vlajkovou loď ANO, již pětikoalice zrušila.
Babiš se také vyslovil pro druhý pilíř, kam by si lidé dobrovolně přispívali, přičemž tento pilíř by byl garantovaný státem.
Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová řekla, že když bude ANO v příští vládě, tak tuto „šílenou předlohu“ podrobí přísné revizi a z velké části zruší. „Člověk má na stará kolena chodit za vnoučaty, ne do továrny nebo za kasu,“ míní Schillerová, která má za to, že přijetím reformy by se z Česka stal „ostrov pracujících starců“ uprostřed Evropy.
Předseda SPD Tomio Okamura v úvodu svého vystoupení navrhl zamítnout předlohu hned v úvodním kole. „Nejedená se o žádnou důchodovou reformu. Povede to především ke zhoršení podmínek budoucích důchodců, obere je o peníze a stabilitu systému nepřinesou,“ uvedl s tím, že SPD striktně nesouhlasí s navyšováním důchodového věku ani změnami pro výpočet důchodů od roku 2026. Okamura má za to, že by vláda měla více řešit například to, že firmy odvádí své zisky do zahraničí, na čemž tratí česká státní pokladna, nebo by například Česko mělo žádat Německo o reparace.
Oproti minulým schůzím ke sporným návrhům, ta nynější, i přestože bude vícedenní, odsýpá a probíhá konstruktivně. Zástupci sněmovních stran se totiž dokázali předem dohodnout, že se u mikrofonu budou střídat zástupci koalice a opozice, a jejich proslovy se budou týkat tématu. Zatím se dohoda až na krátké odbočky dodržuje, nedochází tak k několikahodinovým obstrukčním a nesouvisejícím projevům ze strany opozice, jak je tomu mnohdy v současném volebním období zvykem.