Hlavní obsah

Jsme svědky globalizace zla. Neměli bychom ruské tajné služby podceňovat, říká šéf BIS

Podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky jsme v souvislosti s válkou na Ukrajině svědky globalizace zla, kdy se sbližují Rusko, Čína, Írán a Severní Korea. Klíčovou roli v tom podle něj hrají ruské tajné služby, které patří k nejlepším na světě a neměli bychom je podceňovat. Už nyní prý plánují akce po skončení války, která může rozhodnout o případném budoucím globálním konfliktu, tak aby obnovily svůj vliv v Evropě i v Česku.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka

Článek

„Jsme svědky jakési globalizace zla, kdy se země osy zla, tedy Rusko, Čína, Írán a Severní Korea, vzájemně podporují, doplňují a pomáhají si dosáhnout svých cílů. Jsme tedy svědky jevu, který je velmi závažný a nebezpečný a neměli bychom ani na chvíli zapochybovat o tom, že při formování této osy zla hrají ruské zpravodajské služby velmi významnou roli,“ řekl v pondělí ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka na konferenci v Poslanecké sněmovně k aktivitám ruských zpravodajských služeb v Evropě.

Irán dodává Rusku bojujícímu proti Ukrajině své drony, Čína jej podporuje svými technologiemi a KLDR poslalo na straně agresora na Ukrajinu své vojáky a dodává mu munici.

Bezpečnostní situace ve světě je podle Koudelky vážná. Odmítl, že by ve svých vyjádřeních strašil, ale o hrozbě globálního konfliktu v poslední době takto „naléhavě“ hovoří i šéfové zahraničních tajných služeb.

Čína se tváří jako přítel, ale chystá se na válku, varuje šéf BIS

Domácí

„Samozřejmě to neznamená, že zítra nebo pozítří vypukne globální konflikt. A už vůbec ne, že bychom měli propadat strachu, beznaději nebo panice. Nicméně měli bychom si uvědomit, že tím, co nás může k té pomyslné hranici globálního konfliktu dovést, či naopak nás od ní oddálit, je především výsledek války na Ukrajině,“ uvedl Koudelka.

Rusko podle něj rozumí jen síle. I proto podle něj demokratický svět podporuje Ukrajinu v jejím boji proti Rusku, protože ví, „že nám Ukrajinci kupují čas“. Pokud Ukrajina prohraje nebo jí bude vnucen nespravedlivý mír, bude mít dle šéfa BIS Rusko pocit, že dosáhlo svých cílů, a může nabýt dojmu, že je Západ slabý, nejednotný a že případnou válku s ním lze vyhrát.

„Poučí se ze svých chyb (Rusko) a půjde za svým cílem. A to je jako první krok opětovně ovládnutí střední a východní Evropy. A nesmíme zapomínat, že i teď, po dvou letech války, disponuje Rusko stále nebezpečnými bojovými silami, které dosud válku nepocítily,“ dodal.

K omezení vlivu ruských zpravodajských služeb v Česku přispělo vyhoštění řady špionů s diplomatickým krytím v reakci na výbuch muničních skladů ve Vrběticích či po uzavření konzulátů po začátku války na Ukrajině. Rusko se ale situaci přizpůsobilo a začalo v mnohem větší míře provádět různé sabotážní akce, například červnový pokus, kdy se cizinec na objednávku z Ruska pokusil zapálit autobusy v Praze. Ruskou stopu mají i zářijové výhružné e-maily školám. Vzrostl také počet kybernetických útoků s cílem ovlivnit veřejné mínění a vyvolat pocit, že je všechno lež a klam.

Západ by měl přepnout do režimu „aktivní obrany“

Ředitel sekce vnitřní bezpečnosti ministerstva vnitra Jan Paďourek na konferenci řekl, že tyto sabotážní akce jsou bezohledné a vedené s cílem způsobit značné materiální škody a ztráty na životech.

„Rusko je s námi v přímé konfrontaci. Není to jen přechodná hrozba, ale je to dlouhodobá strategie našeho protivníka. Čas už není na naší straně,“ přiblížil Paďourek, který roky působil v civilní rozvědce. Podle něj chce Kreml těmito způsoby situaci eskalovat, protože si je vědom toho, že demokratický svět nebude přiměřeně reagovat. Západ podle něj musí odstranit „mentální blok“, který mu brání přepnout se alespoň do režimu „aktivní obrany“.

Metody ruských zpravodajských služeb se prý příliš neliší od jejich sovětských předchůdců. Využívají odposlechy či likvidaci nepohodlných osob v zahraničí, na rozdíl od minulosti ale špioni pod krytím dnes více získávají řadu informací z otevřených zdrojů nebo ze schůzek s politiky či podnikateli při obědech nebo večeřích. „Tyto informace posílají do centrály svých služeb v Rusku, kde z nich pak vytváří jako z kostek mozaiky obraz,“ přiblížil Koudelka.

Šéf civilní kontrarozvědky proto také upozornil na to, že bychom neměli podceňovat ruské tajné služby, protože patří k nejlepším na světě. „Ruské zpravodajské služby byly, jsou a budou rizikem pro bezpečnost České republiky a my musíme dělat vše, abychom byli schopni tomuto riziku efektivně čelit,“ dodal.

Ruské služby navíc prý vynikají v plánování a už nyní se připravují na akce po skončení války na Ukrajině.

„Radost, úlevu a euforii, která pak nastane, se budou snažit využít k tomu, aby se situace u nás vrátila pokud možno do doby před Vrběticemi. Tedy aby se navýšil počet ruských diplomatů, novinářů, byznysmenů, a tedy ruských zpravodajců, a znovu se posílil ruský vliv v ČR. Představitelé Ruska a jejich spojenci u nás budou mluvit o ekonomické diplomacii, cenách energií a surovin, nutnosti udělat tlustou čáru za minulostí,“ řekl Koudelka s tím, že po ukončení války bude nutné obnovit v určité míře styky s Ruskem, ale nesmíme rezignovat na vlastní bezpečnost.

Ruských sabotáží přibývá, varují německé tajné služby

Evropa

Výběr článků

Načítám