Článek
Hmyz, známý také pod názvem asijský komár tygří, se do ČR může dostat z Chorvatska, Itálie, jihu Francie a dalších jihoevropských zemí. "Loňský nález byl zřejmě náhodný a nepřežil zimu. Předpokládáme ale, že se výskyt bude opakovat, a budeme si muset této problematiky začít všímat. Jižní Morava patří mezi hraniční území, na kterém je tento komár z klimatického hlediska ještě schopen přežít," uvedl Šebesta.
Komáři se podle něj na území ČR nejčastěji dostávají v kabinách nákladních i osobních vozidel. Nejsou příliš zdatní v létání, doletí maximálně několik set metrů. K nakladení vajíček jim ale stačí jen malé množství vody, například v proláklině stromu. Pokud hygienici zjistí jeho výskyt, musí okolí nálezu vydezinfikovat.
Horečka dengue a chikungunya jsou na území ČR nové a neobvyklé nemoci. V jiných místech světa ale podle Šebesty loni komáři způsobili epidemie těchto nemocí.
"Je potřeba rozšířit mezi lékaři povědomí o těchto nemocech, protože pokud se tu komár rozšíří, tak se dříve či později mohou objevit," podotkl Šebesta.
Chikungunya způsobuje vysoké horečky a silné bolesti svalů a kloubů, které mohou přetrvat dlouhou dobu. Vysokou horečku, silné bolesti kloubů a nevolnost způsobuje také horečnaté onemocnění dengue.