Článek
„Jeden strávník u stolu, u dlouhého stolu rozestupy 2 m nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének. Právě jsme přijali na vládě nové usnesení, které upravuje přítomnost pracovníků v rámci zaměstnaneckého stravování,” uvedl na sociální síť Havlíček.
Jeden strávník u stolu, u dlouhého stolu rozestupy 2 m nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének. Právě jsme přijali na vládě nové usnesení, které upravuje přítomnost pracovníků v rámci zaměstnaneckého stravování.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) March 2, 2021
Ještě včera přitom vláda na svém jednání přijala usnesením, kterým ode dneška zakázala závodní stravování v soukromých firmách. Lidé si tak dnes museli jídlo z jídelny odnášet a zkonzumovat ho někde jinde.
„Musí si to tam nastavit tak, že si budou muset odnášet jídlo v nějakých přenoskách, ale nemohou se tam stravovat. Chceme zabránit sdružování zaměstnanců v tomto místě,“ popsala v pondělí po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Saláty a sendviče
Zákaz, který měl platit ze dne na den bez toho, aby se jídelny na to stihly nějak připravit, se nesetkal s velkým pochopením. Firmy nicméně začaly od rána řešit, jak stravování zaměstnanců zajistit. „Máme výdajové okénko a lidé si mohou vybrané jídlo přenést na pracoviště, kde jsou odpočívkové zóny. Přecházíme na jídlo, které se takto dá konzumovat, tedy saláty, bagety, sendviče, případně chlazená jídla, která se dají ohřát v mikrovlnné troubě,“ řekl Právu mluvčí české pobočky Toyoty Tomáš Paroubek.
Ale už dost! zuří Středula nad zákazem závodního stravování
Sdružení pro zaměstnanecké stravování také v úterý uvedlo, že provozovatelé hromadných zaměstnaneckých stravovacích zařízení už loni přijali mnoho bezpečnostních a hygienických opatření proti šíření koronaviru.
Plexiskla například instalovali u výdejové části, ale také u stolů. Omezili i počet míst k sezení.