Článek
„Zelený úděl je rámec, který byl schválen v roce 2019. Žádný mechanismus vystupování z toho není,“ řekl Fiala v nedělní Partii na CNN Prima News s tím, že má dohoda zajistit, aby Evropa nezhoršovala klima. „Babiš s tím souhlasil,“ zdůrazňoval.
„Jestli se to nelíbilo panu prezidentovi, tak měl předcházejícího premiéra důrazně žádat, aby s něčím takovým nesouhlasil,“ podotkl ministerský předseda.
Připustil navíc, že i on byl během vyjednávání předchozí garnitury kritický. „Byl jsem přesvědčen, že souhlas se Zeleným údělem měl být podmíněn tím, aby jádro bylo součástí čistých zdrojů,” zdůraznil.
Zeman minulou neděli ve svém vánočním projevu uvedl, že dohodu považuje za výsledek toho, že se z ekologie stalo náboženství. Současně ji označil za hlavní příčinu růstu cen energií v Česku, který bude podle něj pokračovat.
Dohoda podle něj přikazuje přestat v roce 2030 topit zemním plynem a v roce 2035 nejezdit v automobilech se spalovacími motory. Zemanem zmiňovaná opatření jsou většinou ve fázi návrhů unijní exekutivy. Pokud jde o zemní plyn, návrh počítá s o deset let pozdějším termínem, a v případě vozidel je rok 2035 možným koncem prodeje daných nových automobilů.
„Máme-li tento nárůst alespoň zmírnit, musíme se vyvázat z tzv. Zeleného údělu pro Evropu,“ prohlásil Zeman.
Nyní označil Fiala za prioritní, aby se plyn dostal mezi přechodné zdroje, a především jádro tedy patřilo mezi čisté zdroje. „Máme velkou šanci to prosadit,“ deklaroval.
Premiérovu tvrzení nahrává i sobotní zpráva listu Financial Times, který uvedl, že chce Evropská komise zařadit jádro a zemní plyn na seznam zelených investic. Informaci již ocenili čeští politici napříč stranami.