Hlavní obsah

Je tam mnoho otázek. Pavel nevyloučil abolici vojáků obžalovaných za smrt Afghánce

3:03
3:03

Poslechněte si tento článek

Jičín

Prezident Petr Pavel nevyloučil, že by mohl zastavit trestní stíhání čtyř českých vojáků, kteří čelí obžalobě za spoluúčast na mučení a smrti Afghánce, jenž v roce 2018 zastřelil českého vojáka a dva další zranil.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Prezident Petr Pavel na tiskové konferenci v Jičíně

Článek

Pavel na dotaz, jak zareaguje na výzvu předsedy hnutí Motoristé sobě Petra Macinky, aby vojákům z 601. skupiny speciálních sil udělil abolici – tedy milost během trestního stíhání –, řekl, že případ podrobně sleduje nejen jako vrchní velitel ozbrojených sil, ale i proto, že v minulosti speciálním silám velel.

Zatím nemá o obžalobě, kterou minulý týden podalo státní zastupitelství, všechny informace, a proto nemůže říci, co v případu udělá. „Je tam mnoho otázek, na které bych rád znal odpovědi dříve, než se rozhodnu, jak dál postupovat,“ uvedl Pavel ve čtvrtek v Jičíně v rámci své návštěvy Královéhradeckého kraje.

Dodal, že obžalobu považuje za „poměrně silný signál“, ale že kolem případu jsou nejasnosti. „Pokud se v námitkách obhajoby objevilo, že nebyly zváženy dostatečně všechny, třeba zahraniční, materiály, pak je namístě se ptát, proč se tomu tak nestalo,“ podotkl.

Zároveň upozornil na to, že pokud došlo k pochybení či překročení zákona, pak je to potřeba řešit odpovídajícím způsobem. „Aby nevznikl precedent, že v misích a při nasazení v ozbrojených konfliktech je dovoleno všechno,“ dodal. Je podle něj potřeba také vzít v potaz, že zajatý afghánský voják byl vyslýchán nejen českými, ale i americkými vojáky.

Státní zastupitelství podalo na čtyři příslušníky speciálních sil obžalobu u Krajského soudu v Brně minulý týden. Dva čeští vojáci, kteří měli vyslýchat zajatého afghánského vojáka, jsou obviněni z vydírání za použití násilí a neuposlechnutí rozkazu.

Další dva vojáci, kteří měli hlídat už zraněného afghánského zajatce, jsou obviněni z neposkytnutí pomoci a porušení pravidel strážní služby. V případě, že by je soud shledal vinnými, a navíc uznal, že to bylo za bojové situace, tak by mohli dostat až výjimečný trest, tedy doživotí.

Macinka poslal prezidentovi dopis, ve kterém žádá o zastavení stíhání. Milost by podle něj v případě, že vojáci čelili ztrátě kolegy, mohla být důstojným, pochopitelným a správným řešením.

„Jednání vojáků nelze vytrhnout z kontextu. Byli svědky smrti svého kolegy, který byl zastřelen zezadu, a jednali v prostředí, kde každé rozhodnutí může mít fatální následky. Věřím, že jejich úmyslem nebyla pomsta, ale snaha chránit spolubojovníky,“ uvedl Macinka. K výzvě se připojil i na síti X šéf ANO Andrej Babiš s tím, že s ní souhlasí.

Výběr článků

Načítám