Článek
„Ohňostrojový smog představuje velmi podivnou směs sloučenin s velkým zdravotním rizikem, která by se jinak v ovzduší vůbec nemohla vyskytovat,“ upozornil Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR a dodal, že pokud by takovéto množství produkoval průmyslový podnik, hrozilo by mu soudní řízení a uzavření.
Ohňostroje podle něj představují „podivný mix jedů a karcinogenních látek“, které lidé vdechují, aniž by o tom měli ponětí.
Vědci na základě spotřeby pyrotechniky spočítali, že díky zábavní pyrotechnice se u nás každý rok do ovzduší dostane 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu a 1,2 tuny rubidia.
Historický průlom. Na obzoru je neomezený zdroj levné a čisté energie
Aby byly světelné efekty barevné, uvolní se rovněž 10,5 tuny barya, které se používá pro zelené efekty. Tuna stroncia způsobí červené efekty a 0,5 tuny mědi modrou. Nechybí rovněž červený fosfor, síra, práškový zinek a další látky.
„Množství barya se proti běžnému ‚pozadí‘ v ovzduší během 45minutového ohňostroje zvyšuje za nepříznivých povětrnostních podmínek až 580krát. U mědi bývají tyto hodnoty poněkud nižší, zvýšení bývá sedmdesáti- až devadesátinásobné, stejně jako u stroncia a rubidia,“ konstatoval Klusoň.
Anketa
Vedle škodlivosti pro ovzduší kontaminuje pyrotechnika i vodu a půdu, kvůli čemuž se jedovaté látky dostávají do potravních řetězců.
„Nutno zdůraznit, že bez ohňostrojů by se řada zmíněných prvků v měřitelném množství v životním prostředí vůbec nevyskytovala,“ připomněl hydrochemik Martin Pivokonský.
Vědci proto apelují na zásadní omezení, případně zákaz zábavní pyrotechniky a připomínají, že díky existenci světelných show či hologramů existuje adekvátní náhrada, která je ohleduplná i ke zvířatům.