Článek
Přijetí stížnosti ČTK potvrdila mluvčí NSS Sylva Dostálová. Janeček již dříve u Nejvyššího správního soudu i Ústavního soudu napadl rozhodnutí ministerstva vnitra, které ho nezaregistrovalo do prezidentských voleb kvůli nedostatku petičních podpisů.
Janeček v tiskové zprávě pogratuloval Petru Pavlovi k vítězství ve volbách. Uvedl, že jeho volbu respektuje. „Je však bohužel velká škoda, že v těchto prezidentských volbách byla Ústavním soudem pošlapána spravedlnost i spravedlivost,“ prohlásil.
Podnikateli vadí, že ministerstvu vnitra předložil na podporu své kandidatury přes 73 000 podpisů. Úřad při kontrole řadu z nich vyřadil, a Janeček tak neměl k dispozici zákonem stanovených 50 000 podpisů. Rozhodnutí napadl u Nejvyššího správního soudu, který některé z nich vrátil do hry, i tak ale Janeček stanovenou hranici těsně nezdolal.
Lidi z archů prý osobně navštívili
Tvrdí, že se jeho týmu podařilo dohledat 33 podpisů lidí ze zkoumaného vzorku, kteří podle ministerstva vnitra neexistují. „Tyto osoby jsme osobně navštívili a máme jejich fotografie spolu s občanskými průkazy. Měli jsme tedy dostatečný počet validních podpisů,“ uvedl Janeček.
Obrátil se proto na Ústavní soud, ten ale jeho stížnost zamítl. Janeček uvedl, že ho přístup ústavních soudců překvapil a šokoval a nechce ho nechat bez odezvy. Ve středu proto podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu na průběh voleb.
„Což je první nutný krok k tomu, abychom se následně mohli odvolat k Evropskému soudnímu dvoru. Věřím, že tam máme velkou naději na úspěch,“ poznamenal. Je si vědom toho, že se oficiální výsledky voleb již nezmění, chce ale učinit zadost spravedlnosti.