Článek
„Toto téma v posledních letech vzbuzovalo určité vášně, nicméně na základě faktů lze konstatovat, že lov lukem pro zvěř nepředstavuje vyšší riziko utrpení,“ odůvodnilo ministerstvo svůj návrh v novele zákona o myslivosti, kterou poslalo do připomínkového řízení.
Nápadnost luku pak podle úřadu do určité míry vylučuje jeho použití při pytlačení. Nelze tudíž prý očekávat, že povolením lovu lukem dojde k nárůstu pytláctví.
Myslivecká stráž bude moci od osob, které se s touto zbraní budou nacházet v honitbě, požadovat předložení dokladu o složení zkoušky z lovu lukem a zkontrolovat označení šípů, případně luk odejmout.
Do Lán vozí německá i africká firma lovce za zábavou
Lov lukem v honitbě je však dán pouze jako možnost, jelikož je na uvážení uživatele honitby, zda tento způsob lovu konkrétní osobě umožní, upřesnilo ministerstvo.
Trpící zvěř
Proti změně protestuje například organizace OBRAZ – Obránci zvířat. „Lov lukem je vůči zvířeti velice nešetrná metoda, a to hlavně z toho důvodu, že je velice obtížné trefit ho tak, aby došlo k jeho rychlému úmrtí,“ řekl za organizaci Právu Pavel Buršík.
„Naopak je dost velká možnost, že zvíře bude jen postřeleno a uteče. Pak buď bude nějakou dobu velmi bolestivě umírat, nebo si s sebou to zranění povleče dál,“ doplnil.
Pozor na myslivce! V Klánovickém lese v Praze střílejí kance
Podle ministerstva ovšem z vědeckých studií vyplývá, že lov lukem je stejně efektivní jako s palnou zbraní a zvěř po zásahu zhasíná v podobných vzdálenostech jako při zásahu kulkou. „Při správném umístění zásahu se hrotem šípu vytvoří řezný kanál, který přeruší krevní řečiště, v důsledku čehož dojde k rychlé ztrátě krve, poklesu tlaku, ztrátě vědomí. Z tohoto pohledu je taková rána pro zvěř méně stresující, jelikož nedochází z hydrodynamickému účinku vlivem nárazu střely,“ míní ministerstvo.
S tím Buršík nesouhlasí. „Při lovu lukem je nutné se na rozdíl od klasického lovu palnou zbraní ke zvířeti připlížit na mnohem menší vzdálenost a potom se perfektně trefit. Ideálně do hrudní části zvířete, tam zasáhnout tepny nebo životně důležité orgány. A to tak, aby lovec nebyl spatřen,“ řekl.
„Přijde nám to velice naivní. Ministerstvo jako by předpokládalo, že všichni lovci s lukem budou Vilémové Tellové,“ dodal.
Není to jediná změna, kterou v novele ministerstvo chystá. V souvislosti s přemnoženými divokými prasaty, některými druhy jelenů a podobně chce umožnit i další doposud zakázané způsoby lovu. Například navrhlo zrušit zákaz používání noktovizorů pro noční vidění. Dále by rozšířilo možnost lovu všech věkových kategorií prasat divokých a veškeré spárkaté zvěře na společném lovu.
Novela ještě musí projít připomínkovým řízením, pak ji musí schválit vláda a parlament. Její valná část by měla začít platit v roce 2025.