Článek
Záštitu nad akcí převzali ministr obrany Alexandr Vondra s místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou.
Záštitu nad akcí převzali ministr obrany Alexandr Vondra s místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou.
Návštěvníkům se otevírá výstava informující o hlavních událostech od září 1941, kdy Heydrich přišel do Prahy, až po léto a podzim 1942, kdy nacistický režim rozpoutal nejtěžší represe vůči českému obyvatelstvu jako odvetu za úspěšně provedený atentát.
K vidění je například jízdní kolo, které bylo po atentátu vystaveno v jedné z výloh právě na Václavském náměstí. Na velkoplošných panelech budou dokumenty a fotografie z archivů Vojenského historického ústavu.
V centru expozice je Mercedes 320 C, který je typem i barvou maximálně podobný vozu, jakým jel Heydrich, nebo například figuríny v uniformách československých vojáků v Británii.
Atentát provedli 27. května 1942 v Británii vyškolení parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Zaútočili v zatáčce v Praze-Libni. Poté, co jim selhal samopal, použili bombu, která Heydricha zranila, ale vypadalo to, že přežije. Po operaci v nemocnici Na Bulovce se jeho stav zlepšil, poté však zemřel na nečekané komplikace, snad otravu krve.
Následovaly brutální represe v celém Protektorátu Čechy a Morava. Nejznámější je vyhlazení obcí Lidice a Ležáky, které vyvolalo obrovské pobouření po celém světě, lidé dokonce začali dávat dětem jméno Lidice.
Atentát měl strašlivé následky, ovšem přispěl k tomu, že Britové uznali exilovou vládu Edvarda Beneše.