Článek
Starostkou Znojma se po zářijových komunálních volbách stala Ivana Solařová (ANO), první místostarostkou Petra Svedíková Vávrová z SPD.
Zástupci ANO ve volbách slibovali, že „mají řešení pro těžkou dobu“ a že za nich „bude líp“. „Udělám pro to maximum,“ zdůrazňovala ve svých postech na sociálních sítích Solařová.
„Mám obavu, že investiční činnost současné radnice je pouze prací na efekt. Aby to hezky vypadalo a zdálo se, že se něco dělá. Zároveň je nutné říct, že investiční plány aktuální radnice se absolutně nepotkávají s ekonomickou realitou a finanční situací města. Až mám pocit, jako by si někdo stavěl pomníky své slávy,“ psala před volbami na Facebooku.
Přátelé, dobrý den, věnujte mi prosím pozornost. Jmenuji se Ivana Solařová a jsem lídryní naší kandidátky hnutí ANO ve...
Posted by ANO, tohle je Znojmo on Monday, September 5, 2022
SPD zase slibovala, že „bude sloužit, ne loupit“. „Nová koalice sází zejména na zodpovědné hospodaření,“ stojí na sociálních sítích hnutí.
Koalice ale hned v listopadu jmenovala do funkce jednatele Znojemské tepelné společnosti, která je vlastněná městem, zastupitele SPD a bývalého olympionika Květoslava Svobodu. Tato funkce byla dřív bezplatná, Svoboda za ni ale dostává 40 tisíc měsíčně.
O vysvětlení redakce požádala starostku Solařovou (ANO), na dotazy odpověděla ale pouze místostarostka Svedíková Vávrová z SPD. Podle ní je to proto, že Svoboda je neuvolněným členem zastupitelstva. „Předchozí jednatel, místostarosta Jan Grois, byl za tuto práci odměňován v rámci své uvolněné funkce,“ řekla Novinkám. Opoziční politici se ale nad touto skutečností pozastavují.
Odstupné za milion
To však není všechno. Město v prosinci se Svobodou uzavřelo smlouvu, kdy mu garantovalo odstupné ve výši „dvojnásobku odměny vyplacené za uplynulý rok“, což znamená minimálně 960 tisíc. Nárok na takové odstupné mu měl vzniknout už po jednom roce práce.
Když na to opozice upozornila, město to svedlo na „písařskou chybu“. „Použitím nesprávného vzoru a písařskou chybou došlo bohužel k záměně standardního, dvouměsíčního odstupného za dvouleté,“ uvedlo znojemské ANO koncem ledna na Facebooku.
„Tato písařská chyba již byla opravena a pracovní smlouva nyní obsahuje standardní běžné odstupné ve výši obvyklého odchodného. Příprava a podpis smlouvy byly vedeny dobrou vírou. Znojemské tepelné společnosti tímto nevznikly žádné dodatečné náklady ani škody,“ stálo v prohlášení.
Jak vládne opozice. ANO a SPD v Děčíně: Zdražily zoo, chtěly úvěr za stovky milionů, pak se rozpadly
Zvláštní ale je, že když rada města smlouvu v listopadu schvalovala, nikdo si „chyby“ nevšiml. Podle místostarostky z SPD se rada totiž zabývala „podstatnými náležitostmi smlouvy, mezi nimiž odstupné nefigurovalo“.
Podle původní smlouvy, kterou mají Novinky k dispozici, měl mít Svoboda navíc nárok i na odměny podle hospodářských výsledků. Svedíková Vávrová ale uvedla, že dosud žádnou takovou odměnu neobdržel.
Byl v době podpisu smlouvy v exekuci?
Svoboda je mnohonásobný mistr České republiky v plavání, má také několik stříbrných medailí z mistrovství Evropy a jednu z mistrovství světa. Česko reprezentoval v roce 2004 na olympiádě v Aténách, kde byl vlajkonošem výpravy. Zástupci opozice ovšem upozorňují, že na dané místo nemá praxi ani vzdělání. Podle místostarostky je ale funkce jednatele společnosti především manažerská. „Na energetiku je odborníkem ředitel společnosti Havlík,“ podotkla.
V souvislosti se Svobodou se řeší i to, zda byl v době podpisu smlouvy v exekuci. Ještě v listopadu totiž měl mít podle výpisů exekuci ve výši 400 tisíc korun. V lednu ale už měl mít podle výpisů dluhy uhrazené.
Novinky se na to ptaly i samotného Květoslava Svobody. „Až budete chtít opravdu dělat novinářskou práci, zavolejte a domluvíme si osobní schůzku. Na smyšlené a útočné otázky, které o mně šíří antipolitici z opozice, vám po e-mailu určitě odpovídat nebudu,“ pouze vzkázal redakci.
Hnutí ANO a SPD jsou ve Sněmovně v opozici. Vládu kritizují jak za špatnou komunikaci, tak i za nezvládnutou energetickou krizi nebo například za zdražování. Novinky se tak v sérii článků podívaly, jak ony vládnou ve městech.