Článek
Mandátový a imunitní výbor k věci zasedl už ráno. Jednání přerušil nejpozději do příští středy s odůvodněním, že na stažení žádosti čeká. "Pokud se tak stane, pak výbor nemá důvod se touto záležitostí zabývat," prohlásil šéf výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Z vyjádření členů výboru vyplynulo, že výbor by teoreticky mohl krátce zasednout a ukončit jednání v případu Nečase ještě běhěm středy.
Podle Sobotky tato situace vůbec neovlivní jednání o rozpuštění Sněmovny. "Konec konců to nebyla jediná aféra, v jejímž důsledku se rozpadla vláda Petra Nečase, a on podal rezignaci na funkci premiéra ještě dříve, než žádost do Sněmovny dorazila," prohlásil šéf ČSSD Sobotka.
Spor o výklad ústavy
Sobotka se domnívá, že rozhodnutí Nejvyššího soudu je extenzivním výkladem ústavy.
„Moje osobní přesvědčení, je takové, že tvůrce ústavy, který definoval tuto část poslanecké a senátorské imunity, mínil hlasování a verbální projevy na půdě Sněmovny, tzn. na plénu a na jednání výborů či komisí. Ten výklad Nejvyššího soudu je poměrně široký,“ uvedl Sobotka a připomněl, že takto pojímaná imunita je běžná i v Evropě.
ČTĚTE TAKÉ |
---|
Ústavní právník: Propuštění exposlanců ODS je absurdní interpretace ústavy |
Ištvan stáhne žádost o vydání Nečase |
Tluchoř, Fuksa i Šnajdr vyšli z vazby a poděkovali dozorcům |
Podle něho není nutné reagovat na každou aféru pravicových stran změnami ústavy.
„Ideální by bylo, kdyby se v nějakém čase dostal výklad ústavy tomu, komu to přísluší, a to je Ústavní soud (ÚS). Aby ÚS posoudil rozsah této části poslanecké a senátorské imunity. Ale nevím o cestě, kterou bychom tuto věc tam mohli dostat,” dodal Sobotka.