Článek
V této části případu, který loni vedl k pádu Nečasovy vlády, je spolu s někdejší ředitelkou premiérova sekretariátu Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) obviněno i několik bývalých zpravodajců.
Kvůli údajně nezákonnému sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky jsou stíhání bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a pracovník tajné služby Jan Pohůnek. Podle policie a státního zastupitelství ale sledování Nečasovy manželky zosnovala a usměrňovala právě Nagyová.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Zpravodajci se hájí tím, že nešlo o sledování, ale obranu proti sledování, tudíž jinak nutné povolení ministra obrany nebylo třeba. Hájí se tím, že měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. Objevily se prý informace, že premiérově rodině hrozí nebezpečí.
Advokáti chtějí žalobu zpochybnit
Podle policistů vyvíjela Nečasová (dříve Nagyová) na expremiéra nátlak, aby se rozvedl, uvedla ČT. Loni v březnu pak údajně nechala soukromou agenturou sledovat také svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni a správkyni Hrzánského paláce Alenu Hegrovou. Motivem byla podle policistů snaha zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s Nečasem, dodala televize.
Státní zastupitelství zatím neuvedlo, ke kterému soudu obžalobu podá. Advokáti v tom ale podle ČT mají jasno.
"Od samého začátku, podle mého přesvědčení, byl příslušný pražský soud, protože k deliktu mělo dojít v Praze," řekl televizi Páleníkův obhájce Tomáš Sokol.
Podle advokátů je nezákonné už to, že kauzu dozoruje olomoucké státní zastupitelství. Hodlají proto obžalobu před soudem zpochybnit. "Zcela jistě by to znamenalo nezákonnost rozhodování o vazbě, možná, že i nezákonnost některých důkazů," dodal Sokol.