Článek
Podle mluvčí ministerstva Jany Malíkové se speciální oddělení inspekce zabývalo postupem policistů při schvalování povolení odposlechů při vyšetřování úniku zprávy vedoucího Útvaru odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho v loňském roce.
Podle informací mluvčí ministerstva pochybil policista, který navrhl odposlechy a státnímu zástupci zatajil majitele 33 čísel mobilních telefonů. "Těchto 33 telefonních čísel pouze přiřadil celkem osmi uživatelům, přestože měl k dispozici informaci o tom, kdo jsou majitelé těchto telefonních čísel," uvedla Malíková.
Inspekce v této souvislosti odposlouchávala celkem 46 telefonních čísel, mezi kterými byla i čísla poslanců, primátor, radní, advokáti, podnikatel, manažer a několik soukromých osob.
Zodpovědného člověka nelze postihnout, už od policie odešel
Další chybou bylo, že do spisu, který předával státnímu zástupci, nezahrnul údaje zjištěné k majitelům těchto telefonních čísel. Učinil tak na základě nařízení svého nadřízeného. Pochybením policisty se nyní zabývá vedení inspekce.
"Existuje podezření, že se policista mohl dopustit kázeňského přestupku. V případě nadřízeného policisty již k tomuto kroku nemůže dojít, neboť v řadách policie už nepůsobí," konstatuje zpráva.
Langer chce změnu v přístupu k odposlechům
Podle ministra vnitra Ivana Langera (ODS) závěry vyšetřování ukazují, že je nezbytná změna v přístupu k nasazování odposlechů. "Musí se změnit i přístup státních zástupců a soudců, kteří se na realizaci odposlechů také svým rozhodováním podílejí," uvedl.
Langer souhlasí s krokem nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která podle něj bude vyžadovat od státních zástupců větší informovanost o případech, které rozhodují.
"Státní zástupci si budou muset vyžádat od policejních útvarů detailní informace o ztotožnění telefonních čísel s konkrétními osobami. Vítám i krok ministerstva spravedlnosti, které připravilo návrh nové přísnější úpravy povolování odposlechů," dodal ministr.