Článek
„Nelze souhlasit s argumentací správních soudů, že názvy jednotlivých porodnic ve spojení s informacemi o zde provedených porodech, učiněných lékařských zákrocích a poraněních představují důvěrné informace, které není možné poskytovat k jiným než statistickým účelům bez písemného souhlasu subjektu údajů,“ konstatoval ÚS.
Neobstojí podle něj ani obava, že by mohly být informace dezinterpretovány.
Ženy požadovaly data v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím. Konkrétně je u jednotlivých zařízení zajímal „počet porodů, počet císařských řezů, počet porodů za použití kleští, počet porodů za použití vakuumextraktoru, počet epiziotomií, počet porodů, které skončily poraněním hráze nebo čípku, počet porodů s epiziotomií, které zároveň skončily poraněním hráze nebo čípku, počet porodů koncem pánevním a počet porodů koncem pánevním, které proběhly vaginálně“.
„Zveřejňování informací o zákrocích prováděných v jednotlivých porodnicích je v uvedeném rozsahu nepochybně ve veřejném zájmu, neboť informovanost a transparentnost může přispět ke zlepšení zdravotnictví jako celku,“ uzavřel ÚS, který zrušil předchozí rozsudky Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze. ÚZIS bude muset o žádosti znovu rozhodnout.