Článek
Taky si myslíte, že masivní rozšíření opičích neštovic nehrozí?
Určitě se to nedá srovnávat s covidem, ale měli bychom být opatrní a situaci sledovat. V následujících dvou třech týdnech uvidíme, jak se bude infekce dál šířit. Pokud se podaří dostat všechny nakažené k lékaři, izolovat je a omezit další kontakty, můžeme to zvládnout.
Pokud si lidé řeknou, že mají jen mírně probíhající onemocnění, a nebudou to řešit, bude se infekce dál šířit. Jestli se infekce dostane od sexuálních kontaktů dál do běžné populace, může nás potrápit.
PŘEHLEDNĚ: Co jsou opičí neštovice a jak jsou nebezpečné
Jako ohnisko se hodně zmiňuje festival v Belgii, kde byli lidé v blízkém kontaktu. Těch míst je ale víc. Třeba ve Španělsku se mluví o sauně. Jak si to vysvětlujete?
Je možné, že nakažení, aniž by si toho byli vědomi, měli mírné chřipkovité příznaky a pár puchýřků na sliznici nebo kůži. Neměli podezření na významnou infekci a nevědomky ji mohli šířit dál. Proto těch hotspotů může být víc. Ti, kteří měli kontakt s nakaženým nebo mají celkové příznaky, zvětšené uzliny a nějaké slizniční kožní léze, by proto měli vyhledat lékaře a být v izolaci.
Pokud se infekce dostane od sexuálních kontaktů do běžné populace, může nás potrápit
Není právě v tom riziko šíření? Mnoho lidí chřipku přechodí, nejde s ní k lékaři.
Sice se to projevuje jako chřipka, ale důležité a odlišující jsou právě slizniční léze, puchýřky. Nemusí jich být mnoho, ale mohou se objevit. To by mělo pacienta vést k lékaři. Nemyslím si, že můžeme v současnosti dělat něco jiného než pacienta vidět, vyšetřit a izolovat.
Kdy se člověk stává nakažlivým? Až když se mu objeví puchýřky?
Člověk je zřejmě nejvíc infekční v době, kdy se začínají objevovat puchýřky na sliznici a kůži. S největší pravděpodobností není pacient infekční před rozvojem symptomů, což je velmi dobře. Kdyby byl, mohlo by to šíření infekce usnadnit.
Otázkou je, jak moc je osoba s rizikovým kontaktem infekční před rozvojem kožních lézí, kdy má jen celkové příznaky (např. horečku). Podle kolegů ze zahraničí by v tu dobu člověk infekční být neměl.
Další potvrzené případy opičích neštovic v Česku
Jsou pro rizikové skupiny dostupné i léky?
Případy, které se objevují v Evropě, jsou opravdu velmi mírné. Pacienti nemají výrazné celkové příznaky. Jsou to třeba déletrvající protahovaná teplota, mírné bolesti svalů a hlavy, občas zvětšené lymfatické uzliny a výsev kožních lézí.
Změna by mohla nastat, pokud by se virus dostal do populace imunodeficitních pacientů nebo dětí.
V porovnání s covidem, kde jsme na začátku neměli žádné léky ani vakcíny, jsme teď ale ve výrazně lepší výchozí pozici. V EU i Spojených státech je registrováno antivirotikum tecovirimat, které nebylo vyvinuto jen proti opičím neštovicím, ale kvůli obavám z použití pravých neštovic jako biologické zbraně.
Mutace a superpřenašeč na festivalu. Vědci přišli s teoriemi, proč se teď opičí neštovice šíří
Máme i vakcínu nové generace (Imvanex), která se už v zahraničí použila k očkování blízkých kontaktů nakaženého. Je pravděpodobné, že když se vakcína podá do čtvrtého dne, tak to může zamezit rozvoji infekce.
Jsou k dostání i v ČR?
V tuto chvíli si toho nejsem vědom. Všechny případy zatím probíhají mírně a léčba je čistě symptomatická. Kdyby došlo k dalšímu rozšíření viru v populaci, tak by podle mě bylo ke zvážení, jestli zásobu antivirotik neudělat.
Co by měli lidé dělat, aby nákaze předešli?
Nynější případy jsou spojeny s rizikovým pohlavním stykem a vícečetnými partnery. Ti, kteří takový styk měli nebo mají, by měli vyhledat lékaře, pokud zpozorují nějaké slizniční léze a mají další chřipkové příznaky. Zároveň by měli omezit rizikový intimní kontakt.
Základní pravidlo je jít k lékaři, pokud mám podezření, nechat se vyšetřit a jít do izolace, případně karantény, pokud došlo ke kontaktu s nakaženým.