Článek
„Posouváme věc dále podle jednacího řádu k rozhodnutí Poslanecké sněmovně, ale nebylo přijato ani rozhodnutí o doporučení vydat, dát souhlas k trestnímu stíhání, ani nedoporučit vydat. Oba návrhy se hlasovaly, ale ani jeden z nich nenašel potřebnou většinu, takže výsledek je ten, že výbor nezaujal stanovisko,“ oznámila po jednání předsedkyně výboru Helena Válková (ANO).
Sama Válková hlasovala pro nedoporučení vydat Okamuru ke stíhání. „U mě rozhodovaly argumenty, které jsem slyšela, a to, co jsem si načetla ve spisu. Chyběly mi tam některé důkazy. Jde také o citlivost ve vztahu ke kampaním, které pomalinku nastávají. Posuzujeme tu něco, co bylo prezentováno ve vypjaté politické kampani. Pohybujeme se na hranici a já jsem opatrná a ctím za sebe ochranu imunity, když jsme na nějaké hranici,“ přiblížila svůj postoj Válková. Pro nevydání zvedla ruku také její stranická kolegyně Taťána Malá.
Naopak například místopředseda výboru Pavel Staněk (ODS) se zdržel, protože si podle něj téma zaslouží diskusi na plénu.
„Vládní fraška“. Okamura se nezúčastní jednání výboru o jeho vydání ke stíhání
Členové výboru v úterý vyslechli policistu Jiřího Komárka a státního zástupce Davida Jachnického.
Tomio Okamura již o víkendu oznámil, že se úterního jednání výboru nezúčastní a řádně se omluvil. Nechtěl obhajovat podle svých slov pravdivou kampaň SPD a legitimizovat „frašku vládní koalice“.
Šéf opozičního hnutí opakovaně odmítl jakékoliv spojování SPD s rasismem či xenofobií a kampaň označil za alegorii. Reagovala podle něj na kroky vlády, kvůli kterým budou do Česka proudit migranti. Současně Okamura hovoří o snaze vládní koalice kriminalizovat opozici a považuje to za útok na svobodu slova a pokus ho umlčet.
Okamuru by mohl hájit Rajchl. Šéf SPD ale soud nechce, připodobnil se k Husovi
Okamura řečnil na demonstraci
Současně se začátkem schůze výboru v 10 hodin se na přilehlém Malostranském náměstí sešly desítky lidí na demonstraci na podporu Okamury. Přítomné přivítal předseda mimoparlamentní strany PRO Jindřich Rajchl. Zhruba po půl hodině dorazil sám Okamura. Po krátké zdravici mezi lidmi, několika fotkách a řadě podaných rukou zamířil na pódium a prohlásil: „Předem jsem říkal, že neodvolám. V žádném případě neodvolám, nebudu mlčet. Ať to dopadne tak, nebo tak, budu stejně dál říkat své názory“.
„Veřejnost je na naší straně a také se jí to nelibí. I ti, kteří by nás nevolili, tak píší, že to je za hranou, aby byl někdo odsouzen za názor. Naší odpovědí bude úspěch ve volbách. Garantuju, že zjednáme pořádek a vrátíme opět svobodu, prosperitu a demokracii do České republiky,“ burcoval dav Okamura.
Pražští kriminalisté požádali Sněmovnu začátkem ledna o vydání Okamury k trestnímu stíhání kvůli podezření z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.
S kontroverzní kampaní přišla SPD po neúspěšných evropských volbách. Na vizuálech vytvořených AI zobrazovala mimo jiné Afričana v zakrvavené košili s nožem v ruce jako „lékaře z dovozu“ a varovala před migranty.
Dále na nich byly romské děti, které kouří cigarety, vše doplněno heslem: „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj’ na háku…“. Kvůli kampani vloni podal na Okamuru trestní oznámení náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).