Článek
Jeden z hlavních komunistických ideologů Jan Fojtík zemřel podle serveru loni 8. září. „Už měl velké zdravotní trable, moc nekomunikoval. Už to má za sebou, loni zemřel,“ sdělil serveru Blesk Skála. Mluvčí KSČM Roman Roun pro ČTK dodal, že se o úmrtí dozvěděli z médií. „Tím, že nebyl členem KSČM a rodina neinformovala, tak jsme se o úmrtí dozvěděli z médií. Je nám to líto,“ řekl.
Fojtík vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy, v letech 1951 až 1968 pracoval jako redaktor v Rudém Právu. V roce 1969 byl šéfredaktorem stranického časopisu Nová mysl. Ve stejném roce krátce vykonával funkci rektora Vysoké školy politické ÚV KSČ. Jeho stranická kariéra vyvrcholila po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa za normalizace.
Po roce 1969 zastával funkci hlavního stranického ideologa, jenž byl odpovědný za řízení propagace, kultury, vědy a sdělovacích prostředků. Po celé období od listopadu 1969 do listopadu 1989 byl tajemníkem ÚV KSČ. Od listopadu 1982 do dubna 1988 navíc zastával post kandidáta předsednictva ÚV KSČ a od dubna 1988 do listopadu 1989 byl členem předsednictva.
Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zahájil v lednu 2021 proti Fojtíkovi trestní stíhání pro zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se měl coby přední stranický ideolog, tajemník a člen předsednictva ÚV KSČ dopustit tím, že ponechal v účinnosti režim ochrany státních hranic, při kterém bylo možné proti narušitelům použít střelnou zbraň. To vedlo k smrti nebo zranění několika lidí.
Za zločiny na československých hranicích v minulosti policisté z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu usilovali dostat před soud i další představitele komunistického režimu. Nikdo ale zatím souzen nebyl. Během stíhání zemřeli bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš a bývalý ministr vnitra a premiér Lubomír Štrougal, další bývalý ministr vnitra Vratislav Vajnar zemřel jako obžalovaný. V případě Fojtíka bylo stíhání zastaveno kvůli demenci, u dalšího ministra vnitra Františka Kincla kvůli duševní chorobě.