Článek
Prodloužit stav nebezpečí chce kraj pro obce s rozšířenou působností Bohumín, Bruntál, Krnov, Opava a Ostrava. Hejtman uvedl, že kromě členů krizového štábu se kvůli prodloužení stavu nebezpečí obrátily na štáb také některé firmy, například energetická společnost ČEZ a státní podnik Povodí Odry, či obce jako Město Albrechtice nebo Bohumín.
„Stav nebezpečí nám významně pomáhá řešit potíže, které na řadě míst v kraji po povodni stále přetrvávají. Ať se jedná o zjednodušení procesu demoličních, odklízecích nebo stavebních prací nebo třeba urychlení zásobování,“ řekl Bělica. Věří, že vláda žádosti, stejně jako v případě Olomouckého kraje, vyhoví. „Zajistí nám to efektivně řešit krizovou situaci, která prostě ještě neskončila,“ zdůvodnil, proč je třeba stav nebezpečí na řadě míst minimálně o měsíc prodloužit.
Vláda schválila prodloužení stavu nebezpečí v Olomouckém kraji
Podle ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Radima Kuchaře pomůže prodloužení stavu nebezpečí také demolicím povodní zničených budov, které ještě neskončily.
„Skupiny statiků určily k demolici 77 objektů a 26 z nich bylo zdemolováno v tom bezpečnostním systému hasiči. Ten zbytek byl nebo ještě je a bude demolován komerčními firmami. A právě to usnadní stav nebezpečí, to sjednávání, aby starostové měli jednodušší způsob, jak ty demolice řešit,“ nastínil krajský ředitel hasičů.
Aktuálně trvá stav nebezpečí v části Moravskoslezského kraje do 13. listopadu. Pokud vláda stav nebezpečí v oblastech pěti obcí s rozšířenou působností schválí, potrvá tam do 13. prosince.