Hlavní obsah

Hygienici začali sledovat vodu ke koupání. Lidé si ji mohou otestovat i sami

Krajské hygienické stanice začaly s kontrolou kvality vody na vodních plochách určených pro koupání. V pondělí kontrolovali vodu například na přehradě v Jablonci nad Nisou.

Hygienici začali sledovat vodu na koupalištích, první vzorky odebrali na jablonecké přehraděVideo: Michael Polák, Novinky

Článek

Kýbl s vodou, skleněný válec, čtyři plastové nádoby, dvě s červeným a dvě s bílým víčkem a hnědé skleněné lahve, které by se jinak dobře vyjímaly v apatyce nebo chemické laboratoři. Tak zhruba vypadá výbava, kterou si v pondělí ráno na břeh přehrady Mšeno v Jablonci nad Nisou donesli pracovníci Krajské hygienické stanice v Liberci.

Foto: Michael Polák, Novinky

Hygienici začali sledovat kvalitu vody na koupalištích. Na snímku výbava, kterou si donesli k přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou

S pomůckami je tady čekala mokrá šichta. Museli si vlézt do vody a odebrat její vzorky. Na dvou různých místech jablonecké přehrady se tak letos stalo vůbec poprvé. Teď se sem ale hygienici budou až do konce léta pravidelně vracet. Obdobně to platí pro stovky dalších vodních ploch určených ke koupání po celém Česku. Kvalita vody se na nich sleduje od tohoto nebo předchozího týdne.

„Na frekvenci odběrů vzorků vody z jednotlivých míst má vliv to, jaký byl výskyt sinic v předchozích sezonách, i to, zda jde o frekventované místo. Tady na přehradě v Jablonci (kde problémy s kvalitou vody nebývají) by nám podle legislativy stačilo provádět odběry jednou za 28 dní, nicméně víme, že je to velice atraktivní lokalita, a z toho důvodu tady bude odběr z naší strany častější. Odebírat budeme jednou za 14 dní,“ popsala Jana Loosová, ředitelka Krajské hygienické stanice v Liberci.

Viry, sinice i chlorofyl

Co všechno se měří? V odebraných vzorcích vody bude laboratoř pro hygieniky hledat například viry a bakterie, které souvisí s fekálním znečištěním ve vodě, a porovnávat jejich výskyt v průběhu koupací sezony. Obdobně se porovnává i rozvoj sinic nebo řas. Jeden vzorek vody se odebírá také pro stanovení množství chlorofylu A.

„Pak používáme také Secchiho desku, která slouží k určení průhlednosti vody, nebo přístroj ke změření pH a teploty vody,“ popsal Ondřej Kovář, vedoucí odboru hygieny obecné a komunální na jabloneckém pracovišti Krajské hygienické stanice. Na jablonecké přehradě, v lokalitě U Kiosku, naměřil Kovář v pondělí 18,5 stupně, průhlednost větší než jeden metr a pH v hodnotě 7,1, což odpovídá vodám vhodným ke koupání.

Foto: Michael Polák, Novinky

Hygienici začali sledovat kvalitu vody na koupalištích. Přístroj ukazuje naměřenou hodnotu pH vody v přehradě v Jablonci nad Nisou

Jen v Libereckém kraji budou hygienici letos sledovat vodu na 50 různých místech. Patnáct z nich jsou přírodní koupaliště (jako právě jablonecká přehrada), třináct je betonových nádrží a zbytek jsou umělá koupaliště.

Už v pátek hygienici odebírali vzorky vody na dvou velkých rekreačních lokalitách - na Máchově jezeře a v Hamru na Jezeře. „V Hamru vyšla voda jako vhodná ke koupání, kterou označujeme modrým smajlíkem. A Máchovo jezero má klasický průběh pro začátek sezony, takže jsme v oranžovém smajlíku. Jde o vodu se zhoršenou jakostí, která není vhodná pro vnímavé jedince. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, protože na konci května se Máchovo jezero obvykle vyšvihne do modrého smajlíku. Uvidíme, jak to bude letos,“ doplnila Jana Loosová.

Foto: Michael Polák, Novinky

Měření průhlednosti vody pomocí takzvané Secchiho desky

Rozbor vody podomácku

Lidé by si podle ní měli ke koupání vybírat vodní plochy, kde probíhají měření kvality vody a jsou tak hodnocené. „Pokud se jdu koupat v regionu, kde žiju, mohu se podívat na stránky příslušné krajské hygienické stanice. Pokud jedu na dovolenou do jiného regionu, mohu využít web Koupacivody.cz, kde jsou informace o všech vodních plochách v Česku. A u všech monitorovaných vodních ploch by přímo na místě měly být k dispozici informační tabule,“ radí šéfka libereckých hygieniků.

U neznámých vodních ploch si lidé podle ní mohou udělat svůj amatérský rozbor vody.

„Pokud mám PET láhev, tak ji naplním a nechám ji dvacet minut v klidu. Pak uvidím, jak se ve vodním sloupci pohybují zelené částečky. Na dně nebo ve sloupci budou řasy a u hladiny zase sinice,“ popsala Loosová. „Pokud nemám PET láhev, tak vstupuji do vody opatrně a sleduji situaci u svých lýtek, i tohle může pomoci,“ dodává hygienička.

Po silné bouřce spláchla obec na Plzeňsku voda z polí

Domácí

Výběr článků

Načítám