Článek
Pokud by se případ syndromu někde vyskytl, mají zdravotníci pečlivě dodržovat zásady bariérové ošetřovatelské techniky.
Hlavní hygienik ČR Michael Vít: Nemocné by přijala pražská Bulovka
Jaká opatření jste udělali, pro případ, že by do ČR byla zavlečena neznámá infekční choroba z Asie, která vyvolává těžký zápal plic?
Zpřísnili jsme epidemiologický dohled, informovali jsme všechny hygieniky v republice a uložili jsme České správě letišť, aby členové posádky letadel, které letí z jihovýchodní Asie do ČR byli seznámeni s projevy tohoto onemocnění. Jestliže někdo by na palubě takové příznaky měl, musí se udělat okamžitá částečná izolace. Při přistání by pacient byl rovněž izolován a pak přistavenou sanitkou převezen na infekční oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce.
Jak se nemoc projevuje?
Jako chřipka s vysokými horečkami. Pokud zatím víme, tak na nemoc nejsou antibiotika. Proto rychle přechází do zápalu plic, člověk má kašel a potíže s dýcháním. Léky, které by zabraly z řady antibiotik se pak musí zkoušet.
Jak se nemoc šíří?
Zřejmě jde o kapénkovou nákazu, tedy podobně jako chřipka. Kašlem, kýcháním.
A co lékaři, jsou připraveni nemoc diagnostikovat?
Ano, informujeme je, jak se nemoc projevuje, jak ji diagnostikovat. Nabádáme zároveň, aby se chránili. Vždyť 90 procent nemocných je zatím z řad zdravotního personálu. Informace o projevech nemoci dostanou v letáku všichni cestující, kteří z Asie k nám letí.
Co si přečtou?
Vyzýváme je, aby si nejméně 14 dní všímali svého zdravotního stavu jestli nemají nějaké uvedené příznaky. Když se projeví, musí okamžitě k lékaři. Inkubační doba nemoci je kratší než uvedených 14 dní.
Kde všude v Evropě již tato nemoc je?
Vím o nemocném v Německu, Slovinsku, Švýcarsku a ve Velké Británii. V ČR takový případ zatím není. Všichni z uvedených států přicestovali z jihovýchodní Asie. Tam je nejvíce nemocných v Číně, Vietnamu a Singapuru.