Článek
Nakažení lidé buď v obci žili, nebo do ní jezdili k příbuzným. Tři z nich zemřeli. Mezi obyvateli obce to vyvolalo velké obavy, hraničící s panikou. Před týdnem při setkání s občany, které zorganizovala liběšická radnice, slíbil ředitel ústecké Krajské hygienické stanice Josef Trmal, že tento týden hygienici vyšetří personál místního ústavu sociální péče a školáky. Účastníci setkání ale požadovali vyšetření všech obyvatel obce, aby byl zjištěn případný bacilonosič.
Mezi těmi, kteří se nechali vyšetřit, je i šestičlenná rodina Heleny Terberové. Hygienici mají podle ní vyšetření dobře zorganizované. "Viděla jsem, že lidé na vyšetření chodí v hojném počtu, ale všem nám odlehne, až budou známy výsledky," řekla Terberová.
Loni zemřelo 10 % nakažených
Trmal ČTK řekl, že hygienici pracují v Liběšicích od úterý. "V pondělí bychom mohli být hotovi," uvedl krajský hygienik. Nějaký den pak budou ještě potřebovat laboratoře.
Meningokokové onemocnění zpočátku vypadá jako chřipka. Mezi nejčastější příznaky patří celková nevolnost, vysoká teplota, zvracení, zimnice a bolest hlavy. Onemocnění postihuje převážně lidi ve věku kolem 15 až 25 let a šíří se kapénkovou infekcí. Inkubační doba je jeden den až šest dnů.
Státní zdravotní ústav evidoval loni v Česku 101 případů meningokokových onemocnění, deset pacientů zemřelo. V roce 2002 bylo hlášeno 122 případů onemocnění, z toho 20 skončilo úmrtím.